Johan Franciscus Joseph (Johan) Huijsser (Bloemendaal, 18. +more července 1868 - Nervi, Ligurie, 16. dubna 1924) byl nizozemský fotograf, který pracoval ve stylu piktorialismu. Také se proslavil jako cyklista.

...
...

Životopis

Huijsser byl synem obchodníka a později sám vedl rodinný podnik E&A Scheer, který dovážel destilované produkty. V roce 1888, ve věku dvaceti let, si koupil fotoaparát a začal fotografovat. +more V následujících desetiletích vystavoval, často společně se svými bratry Fransem a Henrim, s velkou pravidelností v Nizozemsku a zejména v Německu, kde byla jeho práce velmi populární. Jeho fotografie, často pořízené monokulárním objektivem a vytištěné bromolejotiskemi, se objevovaly v předních německých fotografických časopisech, včetně Die Kunst in der Photographie. Hlavně dělal portréty, žánrové scény, mořské krajiny a holandské krajiny ve stylu, který byl silně ovlivněn piktorialismem. Je považován za průkopníka holandské umělecké fotografie. Často také vyráběl magické lucerny.

Huijsser byl také úspěšným cyklistou v 90. letech 19. +more století, vyhrál mnoho soutěží (celkem 120 medailí) a v roce 1888 překonal nizozemský rekord na deset kilometrů pro vysoká jednostopá vozidla. Byl ženatý s Augustinou Routsovou, se kterou měl šest dětí. Během dovolené v Itálii v roce 1924 zemřel na astmatický záchvat ve věku 55 let.

Soubor:Huysser, Genre study.jpg|Žánrová studie, 1901 Soubor:Huysser, Lezende vrouw.jpg|Čtoucí Holanďanka, 1899

Literatura

Jan Coppens: Nederlandse fotografie; de eerste honderd jaar. Bruna, Utrecht, 1969.

[url=https://web. archive. +moreorg/web/20160305040449/http://journal. scherptediepte. eu/cgi/t/text/text-idx. op4=and;c=scherpte;cc=scherpte;sid=695a63581f14272ad89700a70c27bd10;q1=Huysser;op2=and;op3=and;rgn=main;view=text;idno=m2237f04nl]Huijsser op Scherptediepte[/url] * [url=https://rkd. nl/nl/artists/374657]Huijsser op de RKD website[/url] * [url=https://www. researchgate. net/publication/306038868_Johan_JohFJ_Huijsser_Biografie_documentatie_en_afbeeldingen]Huijsser op Researchgate. net[/url].

Kategorie:Nizozemští fotografové Kategorie:Portrétní fotografové Kategorie:Fotografové krajin Kategorie:Fotografové vedut Kategorie:Narození 1868 Kategorie:Narození 18. +more července Kategorie:Narození v Severním Holandsku Kategorie:Úmrtí 1924 Kategorie:Úmrtí 16. dubna Kategorie:Úmrtí v Ligurii Kategorie:Muži.