8
4
2

John Mary Pius Boland (16. září 1870, Dublin, Spojené království Velké Británie a Irska - 17. března 1958, Westminster, Londýn, Spojené království) byl irský politik a tenista, poslanec Dolní sněmovny britského parlamentu a člen irské parlamentní strany Irish Nationalist Party za South Kerry v letech 1900-1918.

Stal se dvojnásobným olympijským vítězem ve dvouhře i čtyřhře na prvních obnovených Letních olympijských hrách 1896 v Athénách.

...

Životopis

Narodil se v rodině pekaře v Dublinu. Jeho otec pekl Boland’s Biscuits, značku dodnes v Irsku známou. +more Již ve 12 letech osiřel. Adoptivní rodiče (strýc) ho učili hrát tenis, kriket i ragby. Boland vystudoval dvě privátní katolické školy, jednu irskou - Catholic University School v Dublinu, druhou anglickou - The Oratory School v Birminghamu a jeho život a rozvoj byl ovlivňován Johnem Henrym, pozdějším kardinálem. Středoškolské vzdělání na dvou školách obou stran Irského moře mu pomohlo dát základy politiky a zároveň mu umožnily porozumět jí natolik, aby mohl hrát vlivnou roli v politice Velké Británie a Irska na začátku 20. století, kdy byl členem irské strany Irish Nationalist Party, která se snažila o získání ústavní autonomie. Boland poté studoval právo na Christ Church v Oxfordu a také studoval na Rheinische Friedrich-Wilhelms Universität v Bonnu (Německo), kde byl členem K. D. St. V. Bavaria Bonn, studentského bratrství, které je členem Cartellverband der katholischen deutschen Studentenverbindungen (CV). Byl generálním sekretářem Catholic Truth Society (1926-1947) a členem zakladatelského výboru National University of Ireland.

Úspěch na prvních olympijských hrách

Tenisové finále Athény 1896, zápas Boland-Kadsaglis Boland byl prvním olympijským vítězem v tenisu za Spojené království Velké Británie a Irska na první moderní olympiádě, která se konala v Athénách v roce 1896. +more Do Athén přijel na pozvání svého známého Thrasyvoula Manose cestou přes Mnichov, Vídeň, Štýrský Hradec, Terst a řecké město Patra. Manos, který byl člen pořadatelského výboru, přihlásil Bolanda do tenisového turnaje. Boland, bez mezinárodních zkušeností, vyhrál turnaj ve dvouhře, když porazil Friedricha Trauna z Německa v prvním kole, Evangela Rallise z Řecka ve druhém, Konstantina Paspatise z Řecka v semifinále a Dionysia Kasdaglise z Řecka ve finále. Boland pak vyhrál i čtyřhru společně s Traunem, německým běžcem, kterého porazil v prvním kole. Porazili Aristidise a Konstantina Akratopoulosovi z Řecka v prvním kole, v semifinále měli volný los a ve finále porazili pár Demetrios Petrokokkinos (Řecko) a Dionysios Kasdaglis (Egypt).

[url=https://web. archive. +moreorg/web/20070928012504/http://www. oratorian. org. uk/27gold. htm]The Oratorian Online[/url] * [url=http://www. aafla. org/SportsLibrary/JOH/JOHv12n2/johv12n2t. pdf]From Bonn to Athens and back[/url].

Kategorie:Britští olympijští vítězové v tenise Kategorie:Irští tenisté Kategorie:Britští politici Kategorie:Irští politici Kategorie:Poslanci Dolní sněmovny Spojeného království Kategorie:Narození 16. +more září Kategorie:Narození 1870 Kategorie:Narození v Dublinu Kategorie:Úmrtí 17. března Kategorie:Úmrtí 1958 Kategorie:Úmrtí ve Westminsteru (londýnský obvod) Kategorie:Muži.