2

Josef Kohout (10. června 1863 Smíchov - 1. dubna 1946, Praha) byl český cyklista a průkopník tohoto sportu.

...

Život

Byl synem majitele smíchovské strojírenské továrny Jana Kohouta, jeho bratři František, Václav a Petr byli také cyklistickými závodníky. V roce 1879 se prostřednictvím anglických návštěvníků Prahy Kohout seznámil s bicyklem, tehdy ještě dřevěným, a podnikl na něm jízdu z Prahy do Plzně. +more O rok později dojeli Josef a František Kohoutovi za velkého zájmu tisku na kole z Prahy do Vídně za dva a půl dne. V roce 1881 založili Klub českých velocipedistů Smíchov jako historicky první český sportovní klub a přesvědčili otce Kohouta, aby sortiment svých výrobků rozšířil o kola, už kovová a vysoká. Na vysokém kole vyhrál Josef Kohout roku 1882 mezinárodní mistrovství Rakouska-Uherska v závodě na jednu anglickou míli časem 2:41,6 minuty. Stal se tak vůbec prvním Čechem, který vyhrál mezinárodní sportovní soutěž. V roce 1883 se konaly historicky první cyklistické závody v Praze, Kohout skončil druhý za Němcem Juliem Huberem. O rok později neprohrál ani jeden z osmi závodů, kterých se zúčastnil. V roce 1885 podnikl velkou propagační cestu po Evropě, během níž vytvořil světový rekord, když v Německu ujel 400 km za 21 hodin.

Byl také jedním ze zakladatelů České ústřední jednoty velocipedistů roku 1883, o rok později začal vydávat odborný časopis Cyklista a podílel se také na vypracování zákona upravujícího používání velocipédu jako dopravního prostředku, který vešel v platnost roku 1890. V témže roce byla v Kroměříži velkým mezinárodním závodem otevřena první cyklistická dráha na Moravě. +more Otevření se zúčastnilo více než sto jezdců v celé řadě disciplín. Josef Kohout se spolu se svým bratrem Petrem účastnil v závodech tandemových.

Funkcionářské a pracovní povinnosti Kohoutovu další závodnickou kariéru velmi omezily. Odešel do Ruska, kde studoval kavkazské jazyky, roku 1892 vytvořil na dráze v Oděse další světový rekord, když ujel za 24 hodin 539,75 km - už na nízkém kole velmi podobném dnešnímu, zvaném tehdy rover. +more Později žil v Německu, roku 1922 se vrátil do Prahy, kde se živil jako soukromý učitel jazyků.

Literatura

Robert Bakalář, Jaroslav Cihlář, Jiří Černý: Zlatá kniha cyklistiky, Olympia 1984 * Václav Pacina: Sport v království českém, Mladá fronta 1986 * * Marek Waic: Tělovýchova a sport ve službách české národní emancipace, Karolinum Press 2014

Kategorie:Čeští cyklisté Kategorie:Narození 1863 Kategorie:Narození v Praze Kategorie:Úmrtí 1946 Kategorie:Úmrtí v Praze Kategorie:Muži Kategorie:Narození 10. +more června Kategorie:Úmrtí 1. dubna Kategorie:Průkopníci sportu.