Kepa Arrizabalaga

8
4
2

Kepa Arrizabalaga Revuelta (* 3. října 1994 Ondarroa) je španělský profesionální fotbalový brankář, který chytá za španělský klub Real Madrid, kde je na hostování z Chelsea, a za španělský národní tým. Patří mezi odchovance baskického klubu Athletic Bilbao.

...

Pro Kepu byla průlomová sezóna 2016/17, kdy se ujal role brankářské jedničky v Athleticu Bilbao. Tuto roli si podržel i pro další sezónu 2017/18, v jejímž průběhu prodloužil kontrakt do léta 2020. +more V tomto období o něj projevil zájem španělský gigant Real Madrid, který hledal brankáře namísto Keylora Navase.

V létě roku 2018 přestoupil do Chelsea za částku 71,6 milionu liber a stal se nejdražším brankářem fotbalové historie, překonaným byl brankář Alisson z Liverpoolu, který do Anglie zamířil o měsíc dříve.

V ročníku 2018/19 se ocitl v anglické Premier League a pod koučem Mauriziem Sarrim odchytal 36 ze 38 zápasů ligy. Zbylé dva zápasy odchytal jeho kolega, druhý brankář Willy Caballero. +more Během lednového venkovního zápasu s AFC Bournemouth inkasoval 4 branky, o dva týdny později dostal šest branek od Citizens. Celkově si v lize připsal 14 udržených čistých kont, obdržel celkově 39 gólů a podílel se na tom, že měla Chelsea třetí nejlepší obranu za vedoucí dvojicí Manchester City - Liverpool.

Během finálového klání s Manchesterem City chytal Kepa od úvodní minuty, zápas skončil v normální hrací době 0:0 a nerozhodlo ani prodloužení. V závěru prodloužení byl Kepa ošetřován. +more Trenér Sarri hodlal Kepu střídat a vyslat do hry brankářskou dvojku Caballera, který dříve působil u Citizens, Kepa však střídání odmítl a ani spoluhráči a rozhodčí na tom nic nezměnili. Kepa tedy na hřišti zůstal i na penaltový rozstřel, během kterého sice zneškodnil první penaltu Saného, Chelsea však prohrála 3:4. Kepa byl klubem pokutován (přišel o týdenní plat) a další zápas odchytal Caballero.

Pod novým trenérem Frankem Lampardem si udržel post jedničky a nastoupil do prvního zápasu nové sezóny Premier League, během kterého inkasoval čtyřikrát od Manchesteru United. Chelsea po pěti zápasech ligy inkasovala již v 11 případech.

V srpnu roku 2023 odešel na roční hostování do Realu Madrid. Vedení španělského celku se rozhodl pro tento rok z důvodu, že jejich jednička Thibaut Courtois si přivodil zranění kolene a na několik měsíců by tak nebyl k dispozici. +more Kepa s tímto návrhem souhlasil a na jednu sezónu se tak vrátí do jeho rodné země. Zpět do Chelsea se vrátí po konci sezóny v roce 2024.

Úspěchy

;Chelsea * Evropská liga UEFA ** 1. místo: 2018/19 * League Cup ** 1. +more místo: 2018/19 * Liga mistrů UEFA ** 1. místo: 2020/21.