Kryscina Cimanouská

8
4
2

Kryscina Cimanouská (* 19. listopadu 1996, Klimavičy, Bělorusko) je běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. V roce 2017 získala stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy v atletice do 23 let. V roce 2019 vyhrála zlatou medaili v běhu na 200 m na Letní světové univerziádě v Neapoli.

LOH 2020

Během letních olympijských her v Tokiu obvinila Cimanouská zástupce běloruského olympijského výboru, že se ji pokusili donutit k návratu do Běloruska. Výbor vede syn běloruského prezidenta Viktor Lukašenko. +more V pondělí 2. srpna 2021 měla atletka závodit v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji den předtím odvezl na letiště u Tokia. Cimanouská uvedla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry, kvůli svému zařazení do další disciplíny (štafeta 4×400 m). Zástupci Běloruska tvrdí, že Cimanouská byla z národního týmu vyřazena kvůli svému psychickému stavu. Ona však uvedla, že žádnými psychickými problémy netrpí.

Z letiště Cimanouská kontaktovala místní japonskou policii. Do letadla mířícího do tureckého Istanbulu tak nenastoupila. +more Na letiště později přijeli i zástupci japonského ministerstva zahraničí a atletka byla převezena na bezpečné místo. Noc strávila v hotelu na letišti pod dohledem japonské policie.

Pomoc Cimanouské nabídli polští i čeští politici. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek označil situaci za skandální. +more Česká republika nabídla běžkyni vízum ke vstupu na české území, aby se vyhnula nucenému návratu do vlasti. Dne 2. srpna Cimanouská získala polské humanitární vízum a o dva dny později přiletěla do Varšavy. Polské humanitární vízum obdržel i její manžel.

Situaci prověřuje Mezinárodní olympijský výbor, který běloruský olympijský výbor požádal o vysvětlení.