Léon Flameng

8
4
2

Léon Flameng (22. března 1877, Nõo – 2. dubna 1917, Paříž) byl francouzský cyklista, který se specializoval na silniční závody. Byl také olympijským vítězem, neboť získal zlato v závodu jednotlivců na olympiádě v Paříži v roce 1900. Flameng se narodil ve městě Nõo v Estonsku, ale již v dětství se s rodinou přestěhoval do Paříže. Zde se začal věnovat cyklistice a rychle se stal významnou osobností v této oblasti. Jeho první velké úspěchy přišly na přelomu století, kdy vyhrál několik významných závodů, včetně Tour de France. V roce 1900 Flameng startoval na olympiádě v Paříži a velkou formu potvrdil zlatou medailí v závodu jednotlivců na 100 km. Během své kariéry dosáhl také několika rekordů ve střední a dlouhé vzdálenosti, které osobnosti té doby považovaly za nezvladatelné. Po ukončení závodní kariéry se Flameng stal trenérem a sportovním ředitelem. Bohužel, zemřel ve věku 40 let na zápal plic. I přes svou předčasnou smrt je Flameng stále uznávanou postavou ve světě cyklistiky a jeho jméno je často spojováno s historicky významnými okamžiky v této disciplíně.

Léon Flameng (30. dubna 1877, Paříž - 2. ledna 1917, Ève, départment Oise) byl francouzský cyklista, olympijský vítěz v závodě na 100 km, účastník prvních novodobých olympijských her v roce 1896 v Athénách.

Olympijské hry 1896

Na těchto hrách soutěžil v závodech na dráze velodromu Neo Phaliron na 333,3 metrů, na 2 kilometry, na 10 kilometrů a na 100 kilometrů. Nejlepšího výsledku dosáhl v nejdelším závodě na 100 kilometrů, který vyhrál i přes pád ke konci v čase 3:08:19,2. +more Tento závod dokončili pouze dva závodníci, kteří měli vodiče, ostatní vzdali. Během závodu sportovně počkal na svého soupeře, Řeka Georgia Koletise, který měl technickou závadu. V závodě na 10 kilometrů byl druhý těsně za krajanem Paulem Massonem, oba měli po závěrečném spurtu čas 17:54,2. V závodě na 2 kilometry obsadil třetí místo, jelo se však pouze finále se čtyřmi účastníky. V konečném pořadí sprintu na 333,3 metrů skončil společně s dalšími dvěma cyklisty na děleném pátém místě v čase 27,0 sekund.

Bojoval jako pilot v první světové válce, zahynul poblíž Ève, když se mu neotevřel padák.