Manučar Kvirkvelija

8
4
2

Manučar Kvirkvelija je český sportovec známý svými úspěchy v judu. Narodil se v Československu, ale kvůli válce v Jugoslávii se s rodinou přestěhoval do Běloruska. Tam začal s judem a brzy se stal vynikajícím judistou. Poté se vrátil zpět do Česka a reprezentoval tuto zemi na mezinárodních soutěžích. Měl velký úspěch, když vyhrál několik medailí na evropských šampionátech a také na mistrovství světa v judu. Po skončení kariéry se stal trenérem a pokračoval ve šíření svých znalostí v judu. Je považován za jednoho z nejlepších judistů v České republice.

Manučar Kvirkvelija (* 12. října 1978 Ozurgeti) je bývalý gruzínský zápasník - klasik, olympijský vítěz z roku 2008.

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od 13 let v rodném Ozurgeti. Pod vedením Džoni Rechvijašviliho se později specializoval na řecko-římský (klasický) styl. +more Vrcholově se připravoval v Tbilisi pod vedením Begi Darčiji. V gruzínské mužské reprezentaci se prosazoval od roku 2002 ve váze do 66 kg. V roce 2004 startoval na olympijských hrách v Athénách. Před turnajem musel shazovat 12 kg, což se podepsalo na jeho psychické pohobě. V úvodním kole základní skupiny byl v zápase s Turkem Şerefem Eroğlu diskvalifikován z celého turnaje za hrubá chování.

Od roku 2005 startoval ve váze do 74 kg. V roce 2008 se kvalifikoval na olympijské hry v Pekingu. +more Ve čtvrtfinále, po vyrovaném průběhu porazil Maďara Pétera Bácsiho 2:1 na sety, když ve třetím setu zvítězil na lopatky. Ve finále se utkal s domácím Číňanem Čchang Jung-siangem. Úvodní set vyhrál vysoko 7:0 na technické body a ve druhém setu si v jeho závěru pohlídal vítězství 3:0 na technické body. Získal zlatou olympijskou medaili. Po olympijských hrách polevil v přípravě a na své předchozí úspěchy nenavázal. Sportovní kariéru ukončil v roce 2012.