Marc Denis

8
4
2

Joseph Denis Marc Denis (* 1. srpna 1977 v Montréalu, Québec) je bývalý kanadský hokejový brankář a trenér brankářů.

Hráčská kariéra

Byl draftován v NHL z 25. místa týmem Colorado Avalanche v roce 1995. +more Před vstupním draftem NHL, hrával jako junior v zámořské soutěži QMJHL za tým Chicoutimi Saguenéens. V Chicoutimi Saguenéens strávil tři roky (1994/97). Ve druhém roce působení získal trofej Marcel Robert Trophy, poslední rok v juniorské soutěži získal dvě trofeje, Jacques Plante Memorial Trophy a CHL Goaltender of the Year. Za skvělé výkony byl nominován k reprezentačnímu věběru mistrovství světa juniorů 1996 a mistrovství světa juniorů 1997. V MSJ 1996 byl náhradník Josého Théodorea o rok později byl již jedničkou v bráně a záda mu kryl Martin Biron. Oba dva turnaje vynesli zisk zlatých medailích. První zápas mezi dospělé odchytal v NHL za Colorado Avalanche, který si ho draftoval. 7. prosince 1996 debutoval v NHL a odchytal celý zápas, z 26 střel inkasoval tři branky. Následující dva roky strávil na farmě Avalanche v Hershey Bears, kterému v ročníku 1996/97 pomohl k zisku calderova poháru, avšak v základní části neodchytal žádný zápas.

Dne 7. +more června 2000 byl vyměněn do nového týmu v NHL Columbus Blue Jackets za výběr ve druhém kole draftu v roce 2000 (touto volbou byl vybrán český útočník Tomáš Kůrka). V sezoně 2002/03 vytvořil rekord v NHL, za 77 odchytaných zápasů strávil na ledě 4 511 minut, čímž vytvořil rekord. Během výluky v NHL nikde nechytal. Po neúspěchu postoupit s týmem do playoff byl nominován k reprezentačnímu výběru na mistrovství světa 2004. Společně s brankářem Alexem Auldem a týmem dovedli Kanadu k zisku zlatých medailím. S klubem Columbus Blue Jackets, kde chytal v letech 2000-06 se ani jednou neprobojovali do playoff. 30. června 2006 byl vyměněn do týmu Tampa Bay Lightning za Fredrika Modina a Fredrika Norrena. V klubu začínal jako brankářská jednička, po špatných výkonech převzal post náhradník Johan Holmqvist. Postup do playoff dostal důvěru pouze jeho spoluhráč Johan Holmqvist. Následující sezonu nezískal důvěru hlavního trenéra v Lightning Johna Tortorella, který dal důvěru nezkušenému brankáři Karri Ramo. Později byl převelen na farmu v Norfolk Admirals, kde odchytal většinu sezony.

Dne 25. +more června 2008 byl vyplacen ze smlouvy a stal se nechráněným hráčem. Dlouho bez práce nezůstal, 3. července 2008 se dohodl na smlouvě s týmem Montreal Canadiens. Po přípravném kempu byl přidělen na farmu v Hamilton Bulldogs, v týmu působil jako brankářská jednička, záda mu kryl náhradník Cédrick Desjardins. 2. ledna 2009 před zápasem mezi New Jersey Devils byl v zápase uveden jako náhradní brankář Jaroslava Haláka. Ve třetí třetině za stavu 3:1 se dočkal na návrat mezi tyče v NHL, ze sedmi střel pustil za záda jednu. Závěr kariéry dochytal na farmě Hamilton Bulldogs.

Trenérská kariéra

V sezoně 2010/11 působil v klubu Chicoutimi Saguenéens jako trenér brankářů.

Ocenění a úspěchy

1996 QMJHL - Marcel Robert Trophy * 1997 CHL - První All-Star Tým * 1997 CHL - Brankář roku * 1997 QMJHL - Jacques Plante Memorial Trophy * 1997 QMJHL - První All-Star Tým * 1997 MSJ - Nejlepší brankář * 2009 AHL - Hráč týdne 2. +more listopadu.

Prvenství

Debut v NHL - 7. +more prosince 1996 (Colorado Avalanche proti Los Angeles Kings) * První inkasovaný gól v NHL - 7. prosince 1996 (Colorado Avalanche proti Los Angeles Kings, útočníkem Brad Smyth) * První vychytaná nula v NHL - 3. listopadu 1999 (St. Louis Blues proti Colorado Avalanche).