Masúd Hášemzade

8
4
2

Masúd Hášemzade (* 21. září 1981 Mijána) je bývalý íránský zápasník - klasik, který od roku 2011 krátce reprezentoval Ázerbájdžán.

Sportovní kariéra

Zápasení se aktivně věnoval od 17 let. Specializoval se na řecko-římský styl. +more V íránské mužské reprezentaci se pohyboval od roku 2001 ve váze do 96 kg. V roce 2004 se kvalifikoval na olympijské hry v Athénách. V závěrečném kole základní skupiny porazil Litevce Mindaugase Ežerskise 5:3 na technické body a z prvního místa postoupil do čtvrtfinále. Ve čtvrtfinále porazil Gruzínce Genadi Čchajidzeho reprezentujícího Kyrgyzstán 3:1 na technické body. V semifinále však nestačil na dalšího Gruzínce Ramaze Nozadzeho, kterému podlehl 2:4 na technické body. V souboji o třetí místo nastoupil proti Turku Mehmetu Özalovi. První poločas skončil bez bodu a rozhodčí proto na začátku druhého poločasu nařídili klinč, který prohrál a prohrával 0:1 na technické body. Turek další dva body přidal v parteru. Za stavu 0:3 v poslední minutě pouze snížil koršunem na 2:3. Obsadil 4. místo. V oficiálních výsledcích však není uváděn, protože prohru psychicky nezvládl a opustil žíněnku před výhlášením svého soupeře za vítěze.

Od roku 2006 startoval ve váze do 120 kg. V roce 2008 se jako mistr Asie kvalifikoval na olympijské hry v Pekingu. +more V úvodním kole olympijského turnaje nestačil na později pro doping diskalifikovaného Chasana Barojeva z Ruska. V roce 2010 s ním přestalo reprezentační vedení počítat proto jako íránský Ázerbájdžánec přijal lukrativní nabídku reprezentovat stát Ázerbájdžán (Širvan). V roce 2012 se účastnil olympijské kvalifikace. Na olympijské hry v Londýně se však nekvalifikoval. Sportovní kariéru ukončil v roce 2014.