Mistrovství Evropy v orientačním běhu 2016
Author
Albert Flores11. Mistrovství Evropy v orientačním běhu proběhlo společně s Mistrovstvím Evropy v Trail-O v České republice s centrem ve slezském lázeňském městě Jeseníku. Mistrovství se konalo od 20. do 28. května 2016. Hlavním pořadatelem byl Český svaz orientačních sportů a Jesenické sdružení orientačních sportů. Při tomto mistrovství byly poprvé do programu zařazeny sprintové štafety.
Česká televize přenášela ze závodů přímé přenosy (PP): * PP z ME v OB ve sprintových štafetách (21. 5. +more 2016, Bruntál, čas: 12:15 - 13:50 hod. ) * PP z ME v OB ve sprintu (finále) (22. 5. 2016, Jeseník - Priessnitzovy lázně, čas: 15:55 - 18:00 hod. Přenos zařazen do večerního vysílání ČT sport, hned po skončení finále MS v ledním hokeji, opakování pořadu v pondělí. ) * PP z ME v OB na krátké trati (finále) (27. 5. 2016, Černá Voda, čas: 14:00 - 16:15 muži, 15:45 - 18:00 ženy. Přenos žen vysílán živě a muži večer ze záznamu, v závislosti na French Open. ) * PP z ME v OB štafet (28. 5. 2016, Černá Voda, čas: 10:00 - 12:00 muži, 12:00 - 14:00 ženy).
Na přípravách PP se podílel osvědčený štáb České televize ve složení: K. Jonák (režisér) K. +more Vilímec (vedoucí produkce), P. Brynych (hlavní kameraman), P. Kubásek a T. Dlabaja (komentátoři), celou koordinaci zajišťoval za ČSOS Ivan Matějů a Jiří Šubrt.
Z celého ME připravila Česká televize Brno (P. Kubásek, J. Vařek) 60 minutový souhrnný dokument vysílaný 4. 6. 2016
Program závodů
Program Mistrovství Evropy byl zveřejněn v souladu s Pravidly IOF v Bulletinu číslo tři:
Den | Závod | Centrum závodu |
---|---|---|
21. +more května | Sprintové štafety | Bruntál |
22. května | Kvalifikace - Sprint | Jeseník |
22. května | Finále - Sprint | Lázně Jeseník |
23. května | Kvalifikace - Long | Bílá Voda |
24. května | Finále - Long | Bílá Voda |
26. května | Kvalifikace - Middle | Horní Údolí |
27. května | Finále - Middle | Černá Voda |
28. května | Štafety | Černá Voda |
Závod sprintových štafet (Sprint Relay)
Zkrácené výsledky | |||
---|---|---|---|
Mix štafety | Mix štafety | Mix štafety | Mix štafety |
Traťové parametry: :úsek 1 a 4: 3,8 km, 20 kontrol, 30m převýšení, :úsek 2 a 3: 4,3 km, 24 kontrol, 30m převýšení. * Mapa: Bruntál 1 : 5 000, E = 2,5 m * 18 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 4: 3,8 km, 20 kontrol, 30m převýšení, :úsek 2 a 3: 4,3 km, 24 kontrol, 30m převýšení. +more * Mapa: Bruntál 1 : 5 000, E = 2,5 m * 18 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 4: 3,8 km, 20 kontrol, 30m převýšení, :úsek 2 a 3: 4,3 km, 24 kontrol, 30m převýšení. * Mapa: Bruntál 1 : 5 000, E = 2,5 m * 18 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 4: 3,8 km, 20 kontrol, 30m převýšení, :úsek 2 a 3: 4,3 km, 24 kontrol, 30m převýšení. * Mapa: Bruntál 1 : 5 000, E = 2,5 m * 18 štafet |
Umístění | Jména | Čas | Ztráta |
center | Rusko Natalia Vinogradova Gleb Tikhonov Andrey Khramov Galina Vinogradova | right| 1:03:01 | right |
center | Dánsko Cecilie Klysner Tue Lassen Soren Bobach Maja Alm | right| 1:03:15 | right| +0:14 |
center | Švýcarsko Judith Wyder Andreas Kyburz Martin Hubmann Rahel Friederich | right| 1:03:28 | right| +0:27 |
center|4 | Finsko Merja Rantanen Topi Raitanen Aleksi Niemi Venla Harju | right| 1:04:15 | right| +1:14 |
center|5 | Česko Denisa Kosová Jan Procházka Vojtěch Král Jana Knapová | right| 1:04:45 | right| +1:44 |
center|6 | Francie Amélie Chataing Frédéric Tranchand Lucas Basset Léa Vercellotti | right| 1:05:28 | right| +2:27 |
Závod ve sprintu (Sprint) - finále
Zkrácené výsledky | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Muži | Ženy | ||||||
Traťové parametry: 3,4 km, 130m převýšení, 22 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodníků | Traťové parametry: 3,4 km, 130m převýšení, 22 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodníků | Traťové parametry: 3,4 km, 130m převýšení, 22 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodníků | Traťové parametry: 3,4 km, 130m převýšení, 22 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodníků | Traťové parametry: 3,0 km, 115m převýšení, 18 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodnic | Traťové parametry: 3,0 km, 115m převýšení, 18 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodnic | Traťové parametry: 3,0 km, 115m převýšení, 18 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodnic | Traťové parametry: 3,0 km, 115m převýšení, 18 kontrol * Mapa: Priessnitz 1:5000, E = 2,5 m * 52 závodnic |
Umístění | Jméno | Čas | Ztráta | Umístění | Jméno | Čas | Ztráta |
center | Matthias Kyburz | right| 13:42 | right | center | Judith Wyder | right| 14:23 | right |
center | Gustav Bergman | right| 13:44 | right| +0:02 | center | Nadiya Volynska | right| 14:28 | right| +0:05 |
center | Florian Howald | right| 13:45 | right| +0:03 | center | Galina Vinogradova | right| 14:34 | right| +0:11 |
center|4 | Martin Regborn | right| 13:59 | right| +0:17 | center | Maja Alm | right| 14:34 | right| +0:11 |
center|5 | Daniel Hubmann | right| 14:08 | right| +0:26 | center|5 | Merja Rantanen | right| 14:36 | right| +0:13 |
center|6 | Håkon Jarvis Westergård | right| 14:16 | right| +0:34 | center|6 | Elena Roos | right| 14:52 | right| +0:29 |
Závod na klasické trati (Long) - finále
Zkrácené výsledky | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Muži | Ženy | ||||||
Traťové parametry: 16,1 km, 650m převýšení, 23 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 50 závodníků | Traťové parametry: 16,1 km, 650m převýšení, 23 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 50 závodníků | Traťové parametry: 16,1 km, 650m převýšení, 23 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 50 závodníků | Traťové parametry: 16,1 km, 650m převýšení, 23 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 50 závodníků | Traťové parametry: 10,3 km, 410m převýšení, 15 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 51 závodnic | Traťové parametry: 10,3 km, 410m převýšení, 15 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 51 závodnic | Traťové parametry: 10,3 km, 410m převýšení, 15 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 51 závodnic | Traťové parametry: 10,3 km, 410m převýšení, 15 kontrol * Mapa: Muflon 1:15 000, E = 5 m * 51 závodnic |
Umístění | Jméno | Čas | Ztráta | Umístění | Jméno | Čas | Ztráta |
center | Daniel Hubmann | right| 1:36:25 | right | center | Tove Alexandersson | right| 1:14:20 | right |
center | Magne Daehli | right| 1:37:47 | right| +1:22 | center | Anne-Margrethe Hausken Nordberg | right| 1:15:01 | right| +0:41 |
center | Martin Regborn | right| 1:38:33 | right| +2:08 | center | Svetlana Mironova | right| 1:16:53 | right| +2:33 |
center|4 | Carl Godager Kaas | right| 1:38:35 | right| +2:10 | center|4 | Natalia Vinogradova | right| 1:17:17 | right| +2:57 |
center|5 | Baptiste Rollier | right| 1:39:23 | right| +2:58 | center|5 | Sabine Hauswirth | right| 1:18:24 | right| +4:04 |
center|6 | Fredrik Bakkman | right| 1:39:32 | right| +3:07 | center|6 | Hollie Orr | right| 1:18:50 | right| +4:30 |
Závod na krátké trati (Middle) - finále
Zkrácené výsledky | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Muži | Ženy | ||||||
Traťové parametry: 5,7 km, 210m převýšení, 24 kontrol. * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 51 závodníků | Traťové parametry: 5,7 km, 210m převýšení, 24 kontrol. +more * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 51 závodníků | Traťové parametry: 5,7 km, 210m převýšení, 24 kontrol. * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 51 závodníků | Traťové parametry: 5,7 km, 210m převýšení, 24 kontrol. * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 51 závodníků | Traťové parametry: 5,0 km, 170m převýšení, 21 kontrol. * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 52 závodnic | Traťové parametry: 5,0 km, 170m převýšení, 21 kontrol. * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 52 závodnic | Traťové parametry: 5,0 km, 170m převýšení, 21 kontrol. * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 52 závodnic | Traťové parametry: 5,0 km, 170m převýšení, 21 kontrol. * Mapa: Mramorový 1 : 10 000, E = 5 m * 52 závodnic |
Umístění | Jméno | Čas | Ztráta | Umístění | Jméno | Čas | Ztráta |
center | Matthias Kyburz | right| 31:56 | right | center | Tove Alexandersson | right| 32:37 | right |
center | Gustav Bergman | right| 32:30 | right| +0:34 | center | Judith Wyder | right| 34:50 | right| +2:13 |
center | Lucas Basset | right| 32:47 | right| +0:51 | center | Marika Teini | right| 35:02 | right| +2:25 |
center|4 | Oskar Sjöberg | right| 32:58 | right| +1:02 | center|4 | Emily Kemp | right| 35:21 | right| +2:44 |
center|5 | Florian Howald | right| 33:01 | right| +1:05 | center|5 | Maja Alm | right| 35:27 | right| +2:50 |
center|6 | Jan Šedivý Valentin Novikov | right| 33:43 | right| +1:47 | center|6 | Saila Kinni | right| 35:35 | right| +2:58 |
Závod štafet (Relay)
Zkrácené výsledky | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Muži | Ženy | ||||||
Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 6,0 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, :úsek 3: 6,3 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 26 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 6,0 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, :úsek 3: 6,3 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 26 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 6,0 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, :úsek 3: 6,3 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 26 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 6,0 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, :úsek 3: 6,3 km, 260m převýšení, 21-22 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 26 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 4,9 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, :úsek 3: 5,2 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 19 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 4,9 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, :úsek 3: 5,2 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 19 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 4,9 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, :úsek 3: 5,2 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 19 štafet | Traťové parametry: :úsek 1 a 2: 4,9 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, :úsek 3: 5,2 km, 240m převýšení, 19-20 kontrol, * Mapa: Sedm skal 1:10 000, E = 5 m * 19 štafet |
Umístění | Jméno | Čas | Ztráta | Umístění | Jméno | Čas | Ztráta |
center | Švýcarsko Florian Howald Baptiste Rollier Martin Hubmann | right| 1:46:07 | right | center | Finsko Sari Anttonen Marika Teini Merja Rantanen | right| 1:42:57 | right |
center | Norsko Carl Godager Kaas Eskil Kinneberg Magne Daehli | right| 1:46:15 | right| +0:08 | center | Švédsko Lina Strand Emma Johansson Tove Alexandersson | right| 1:43:01 | right| +0:04 |
center | Česko Jan Petržela Jan Šedivý Vojtěch Král | right| 1:46:20 | right| +0:13 | center | Rusko Anastasiia Rudnaia Natalia Vinogradova Svetlana Mironova | right| 1:43:12 | right| +0:15 |
center|4 | Švédsko Jonas Leandersson Johan Runesson Martin Regborn | right| 1:47:09 | right| +1:02 | center|4 | Švýcarsko Julia Gross Sabine Hauswirth Judith Wyder | right| 1:43:18 | right| +0:21 |
center|5 | Rusko Andrey Khramov Dmitrii Tcvetkov Valentin Novikov | right| 1:48:01 | right| +1:54 | center|5 | Česko Denisa Kosová Dana Šafka Brožková Jana Knapová | right| 1:47:44 | right| +4:47 |
center|6 | Rakousko Helmut Gremmel Gernot Kerschbaumer Robert Merl | right| 1:51:02 | right| +4:55 | center|6 | Dánsko Signe Klinting Ida Bobach Maja Alm | right| 1:49:31 | right| +6:34 |
Medailová klasifikace podle zemí
Úplná medailová tabulka:
Medailová klasifikace podle zemí | |||||
---|---|---|---|---|---|
Umístění | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Součet |
Soubor:Gold medal icon. +moresvg | Švýcarsko | 5 | 1 | 2 | 8 |
Soubor:Silver medal icon. svg | Švédsko | 2 | 3 | 1 | 6 |
Soubor:Bronze medal icon. svg | Rusko | 1 | - | 3 | 4 |
4 | Finsko | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Norsko | - | 3 | - | 3 |
6 | Dánsko | - | 1 | 1 | 2 |
7 | Ukrajina | - | 1 | - | 1 |
8 | Česko | - | - | 1 | 1 |
8 | Francie | - | - | 1 | 1 |
Česká reprezentace na ME
Česko reprezentovalo 12 mužů a 12 žen, v tabulce nejsou uvedeni závodníci, kteří nepostoupili do finálových závodů.
Přehled umístění českých reprezentantů | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Kategorie | Jméno | Klasika | Krátká | Sprint | Štafety | Mix štafety |
Ženy | Marta Fenclová | right|X | right|X | right|50. +more místo | right|X | right|X |
Ženy | Vendula Horčičková | right|X | right|35. místo | right|32. místo | right|X | right|X |
Ženy | Adéla Indráková | right|34. místo | right|24. místo | right|X | right|X | right|X |
Ženy | Jana Knapová | right|23. místo | right|22. místo | right|X | right|5. místo | right|5. místo |
Ženy | Denisa Kosová | right|X | right|47. místo | right|24. místo | right|5. místo | right|5. místo |
Ženy | Michaela Omová | right|40. místo | right|X | right|X | right|X | right|X |
Ženy | Lenka Poklopová | right|43. místo | right|X | right|X | right|X | right|X |
Ženy | Dana Šafka Brožková | right|9. místo | right|31. místo | right|X | right|5. místo | right|X |
Ženy | Monika Topinková | right|X | right|X | right|24. místo | right|X | right|X |
Muži | Daniel Hájek | right|33. místo | right|X | right|X | right|X | right|X |
Muži | Vojtěch Král | right|X | right|15. místo | right|11. místo | right bgcolor=#daa520| 3. místo | right|5. místo |
Muži | Pavel Kubát | right|20. místo | right|34. místo | right|X | right|X | right|X |
Muži | Miloš Nykodým | right|15. místo | right|17. místo | right|X | right|X | right|X |
Muži | Jan Petržela | right|14. místo | right|18. místo | right|X | right bgcolor=#daa520| 3. místo | right|X |
Muži | Martin Poklop | right|X | right|X | right|48. místo | right|X | right|X |
Muži | Jan Procházka | right|X | right|27. místo | right|X | right|X | right|5. místo |
Muži | Jan Šedivý | right|10. místo | right|6. místo | right|X | right bgcolor=#daa520| 3. místo | right|X |
Reference
Externí odkazy
[url=https://web.archive.org/web/20160521024419/http://www.eoc2016.cz/cz]Oficiální web závodů[/url] * [url=https://eventor.orienteering.org/Events/Show/4852]Detail závodu na IOF Eventor[/url]
2016 Orientační běh Kategorie:Orientační běh v roce 2016 Kategorie:Sport v Česku v roce 2016 Kategorie:Soutěže v orientačním běhu v Česku Kategorie:Sportovní události v Jeseníku