Mistrovství Evropy v basketbale mužů 1946

8
4
2

Mistrovství Evropy v basketbale mužů 1946 bylo třetím ročníkem mistrovství Evropy v basketbale mužů. Turnaj se konal v Ženevě ve Švýcarsku a zúčastnilo se ho celkem osm reprezentací. Vítězem se stali hráči Sovětského svazu, kteří ve finále porazili Československo v poměru 49:36. Bronzovou medaili si odvezla Francie, která ve skupině C porazila Jugoslávii. Československá reprezentace hrála na turnaji velmi dobře, přestože neměla v týmu svého nejlepšího hráče Jana Kozáka. Tým vedl trenér Jaroslav Šíp a v semifinále porazil Jugoslávii 36:25. Ve finále však nestačil na silný tým Sovětského svazu a musel tak skončit druhý. Turnaj se vyznačoval vysokou kvalitou basketbalu a dramatickými zápasy. Sochařská medaile pro vítěze turnaje je dodnes vyhledávanou trofejí. Mistrovství Evropy v basketbale mužů 1946 přineslo fanouškům velkou sportovní radost a je dodnes považováno za jedno z nejúspěšnějších sportovních událostí v historii Švýcarska i Evropy.