Mistrovství Evropy v zápasu 1977

8
4
2

Mistrovství Evropy v zápasu 1977 pořádala evropská sekce Mezinárodní zápasnické federace (tehdy ještě FILA, později UWW) v těchto stylech: * Zápas řecko-římský - Bursa, Turecko * Zápas ve volném stylu - Bursa, Turecko

V Burse startovala v obou stylech celkem 212 zápasníků z 21 zemí. Pouze 6 zápasníků startovalo v obou stylech - dva Francouzi, dva Španělé a dva Švýcaři. +more Soutěž národů vyhráli s 8 tituly reprezentanti Sovětského svazu před Bulharskem.

Zápas řecko-římský

Informace a program turnaje

seznam účastníků

* turnaj proběhl koncem měsíce května 1977

V klasickém stylu startovalo celkem 120 klasiků z 20 zemí. Soutěž národů vyhráli překvapivě reprezentanti Rumunska před Sovětským svazem a Maďarskem.

Československá stopa

Reprezentační výběr klasiků se na mistrovství Evropy v Burse připravoval v Ostravě. Reprezentační trenér Kamil Odehnal stál před složitým rozhodnutím koho na turnaj nominovat. +more Dlouholetá opora reprezentace, teplický Miroslav Janota ukončil působení v reprezentaci. Největší hvězda týmu Vítězslav Mácha se trápil s vleklým zraněním kotníku. Opory reprezentace ostravský Josef Krysta (krční obratel) a trenčínští Zdeněk Chára a Jaroslav Meduna byli zranění. V nominaci na mistrovství Evropy se tak objevili Vladimír Kokoškov, Jiří Smékal (premiéra na velké akci) a Vladimír Romanovský (premiéra na velké akci). Otazník visel nad formou Vítězslava Máchy, který většinu přípravy prodělal na rehabilitacích.

* −48 kg - bez zastoupení, −52 kg - Vladimír Kokoškov (Baník Ostrava), −57 kg - bez zastoupení, −62 kg - Jiří Smékal (RH Praha), −68 kg - bez zastoupení, −74 kg - Vítězslav Mácha (Baník Ostrava), −82 kg - bez zastoupení, −90 kg - bez zastoupení, −100 kg - bez zastoupení, +100 kg - Vladimír Romanovský (VTŽ Chomutov)

Vítězslav Mácha opět potvrdil, že se umí soustředit na vrcholnou sportovní akci. Limitován zraněním kotníku získal svůj první titul mistra Evropy po takticky vyzrálém výkonu. +more Vladimír Kokoškov se probojoval do závěrečných kol, kde na své soupeře nestačil a obsadil čtvrté místo. Jiří Smékal a Vladimír Romanovský skončili svá snažení v prvních kolech.

Výsledky klasického stylu

podrobné výsledky

wikitable %KategorieZlatoStříbroBronz
-48 kgConstantin Alexandru (ROU)Anatolij Bozin (URS)Wiesław Kuciński (POL)
-52 kgLajos Rácz (HUN)Nicu Gângă (ROU)Kamil Fatkulin (URS)
-57 kgPertti Ukkola (FIN)Farchat Mustafin (URS)Mihai Boţilă (ROU)
-62 kgIon Păun (ROU)Nelson Davidjan (URS)László Réczi (HUN)
-68 kgSuren Nalbandjan (URS)Ștefan Rusu (ROU)Erol Mutlu (TUR)
-74 kgVítězslav Mácha (TCH)Klaus-Peter Göpfert (GDR)Janko Šopov (BUL)
-82 kgIon Draica (ROU)Savo Christov (BUL)Anatolij Nazarenko (URS)
-90 kgCsaba Hegedűs (HUN)Frank Andersson (SWE)Ajrapet Minasijani (URS)
-100 kgNikolaj Balbošin (URS)Georgi Rajkov (BUL)Andrzej Skrzydlewski (POL)
+100 kgNikola Dinev (BUL)Oleksandr Kolčinskij (URS)Victor Dolipschi (ROU)

Zápas ve volném stylu

Ve volném stylu startovalo celkem 98 volnostylařů z 17 zemí. Soutěž národů vyhráli podle očekávání reprezentanti Sovětského svazu před Bulharskem.

Nominaci pro mistrovství Evropy v Burse byla sestavena po republikovém mistrovství v Prievidzi. Reprezentační trenér Ivan Kormaňák vybral čtveřici reprezentantů. +more Vedle opor Dana Karabina a Petra Drozdy vzal do Turecka i dva nováčky - devatenáctiletého Júliuse Strniska a teprve sedmnáctiletého Viliama Hönsche. Dan Karabin a Petr Drozda absolvovali přípravu na mistrovství Evropy v rumunském Brašově pod vedením sovětského trenéra Batryna.

* −48 kg - bez zastoupení, −52 kg - bez zastoupení, −57 kg - bez zastoupení, −62 kg - Viliam Hönsch (Lokomotiva Košice), −68 kg - bez zastoupení, −74 kg - Dan Karabin (RH Praha), −82 kg - bez zastoupení, −90 kg - bez zastoupení, −100 kg - Július Strnisko (AC Nitra), +100 kg - Petr Drozda (RH Praha)

Petr Drozda po olympijském roce 1976 přešel z těžké váhy do supertěžké a na mistrovství Evropy předvedl velmi dobrý výkon. Po vítězstvím nad Maďarem Józsefem Ballou mu ke třetímu místo pomohl i volný los ve druhém kole. +more Dan Karabin začal ve své váze velmi dobře, ale podobně jako Kokoškov v klasickém stylu nezvládl finálová kola a obsadil čtvrté místo. Július Strnisko i Viliam Hönsch ukončili svá snažení v úvodních kolech.

Výsledky volného stylu

-48 kgStojan Stojanov (BUL)Sergej Kornilajev (URS)Gheorghe Rașovan (ROU)
-52 kgHartmut Reich (GDR)Alexandr Ivanov (URS)Władysław Stecyk (POL)
-57 kgViktor Alexejev (URS)Mehmet Selmanov (BUL)Fevzi Gökdoğan (TUR)
-62 kgVladimir Jumin (URS)Micho Dukov (BUL)Lajos Sándor (ROU)
-68 kgŠaban Sejdiu (YUG)Mehmet Sari (TUR)Ihaku Gajdarbekov (URS)
-74 kgPetru Marta (URS)Reşit Karabacak (TUR)Emilian Cristian (ROU)
-82 kgIsmail Abilov (BUL)Chasan Zandžijev (URS)Jan Górski (POL)
-90 kgAnatolij Prokopčuk (URS)İsmail Temiz (TUR)
-100 kgAslanbek Bisultanov (URS)Mehmet Güçlü (TUR)Harald Büttner (GDR)
+100 kgVladimir Paršukov (URS)Marin Gerčev (BUL)Petr Drozda (TCH)

1977 1977 Zápas Kategorie:Zápas v roce 1977 Kategorie:Sport v Turecku v roce 1977 Kategorie:Sportovní události v Turecku Kategorie:Zápas v Turecku Kategorie:Sport v Burse