Mistrovství Evropy ve fotbale 1960

8
4
2

Mistrovství Evropy ve fotbale 1960 bylo prvním mistrovstvím Evropy ve fotbale. Finálový turnaj, kam postoupily z kvalifikace čtyři týmy: SSSR, Jugoslávie, Československo a Francie, se konal právě ve Francii.

Premiérové mistrovství Evropy se neobešlo bez problémů. Tím hlavním byla neúčast některých týmů (Anglie, Skotsko, Itálie, Západní Německo), které se odmítly podniku zúčastnit. +more Ve hře byly stále politické aspekty věci, protože například Španělé na přímý popud diktátora Franca nesměli ve čtvrtfinále nastoupit proti výběru komunistického Sovětského svazu. Do závěrečného turnaje postoupilo kvarteto celků, převážně z východního bloku, z nichž nejlépe si vedl zmiňovaný Sovětský svaz. Francouzi, kteří vzali šampionát na pořadatelská bedra, se nedočkali ani medaile, když je v duelu o bronz porazili Čechoslováci 2:0.

Stupně vítězů

ZlatoStříbroBronz4. místo
SSSR - první titulJugoslávieČeskoslovenskoFrancie
SoupiskaSoupiskaSoupiskaSoupiska

Kvalifikace

Kvalifikace se zúčastnilo pouhých 17 reprezentací, které se utkaly vyřazovacím způsobem o čtyři místa na závěrečném turnaji.