Mistrovství Evropy ve fotbale 1996

8
4
2

Mistrovství Evropy ve fotbale 1996 bylo desátým fotbalovým mistrovstvím evropského kontinentu a probíhalo od 8. do 30. června 1996 v Anglii, která bývá považována za kolébku fotbalu. Turnaje se poprvé zúčastnilo šestnáct družstev včetně české reprezentace. Mistrem Evropy se stal výběr Německa, který ve finále porazil Česko 2:1 v prodloužení. Pro českou reprezentaci je stříbrná medaile z ME 1996 dosud nejlepším výsledkem v mezinárodních soutěžích od rozdělení Československa.

Stupně vítězů

ZlatoStříbroBronz4. místo
Německo třetí titul v historiiČeskoFrancie AnglieOba poražení semifinalisté obdrželi bronzové medaile

Kvalifikace

Před započetím turnaje byly sehrány kvalifikační zápasy. Tehdejších 47 členů UEFA bylo rozlosováno do osmi skupin po šesti, resp. +more pěti týmech. Ve skupinách hrál každý s každým doma a venku. Po sehrání všech zápasů ve skupinách byly v rámci skupiny sestaveny tabulky (za vítězný zápas byly počítány tři body, za remizovaný jeden a za porážku nula) a vítězové jednotlivých skupin a šestice nejlepších týmů na druhých místech postoupili na závěrečný turnaj, kde se přidali k hostitelské Anglii. Zbylé dva týmy na druhých místech hrály baráž na neutrální půdě o poslední volné místo.

Stadiony

LondýnManchesterLiverpoolBirmingham
Stadion Wembley Kapacita: 76 567Old Trafford Kapacita: 76 212Anfield Kapacita: 45 730Villa Park Kapacita: 42 399
150px+morejpg'>150px150px150px
-LeedsSheffieldNewcastleNottingham
Elland Road Kapacita: 40 204Hillsborough Stadium Kapacita: 39 814St James' Park Kapacita: 52 610City Ground Kapacita: 30 576

Tabulka

O pořadí na 2. a 3. místě rozhodl výsledek vzájemného zápasu mezi mužstvy Česka a Itálie.