Mistrovství světa v alpském lyžování 2021 – slalom žen

8
4
2

Slalom žen na Mistrovství světa v alpském lyžování 2021 se konal v sobotu 20. února 2021 jako šestý a poslední ženský závod světového šampionátu v Cortině d'Ampezzo. Kvalifikace plánovaná na 19. února byla zrušena. Úvodní kolo odstartovalo v 10 hodin a druhá část na něj navázala od 13.30 hodin. Do závodu nastoupilo 106 slalomářek ze 44 států.

Největší posun ve druhém kole dosáhla Slovinka Andreja Slokarová, která se druhou nejrychlejší jízdou posunula o patnáct míst výše.

Medailistky

Mistryní světa se stala 23letá Rakušanka Katharina Liensbergerová, která na probíhajícím šampionátu navázala na vítězství v paralelním závodu a bronz z obřího slalomu. V obou kolech zajela nejrychlejší časy. +more Zopakovala tak zlato Marlies Schildové, která v Garmischi 2011 vyhrála pro Rakousko poslední slalomovou trofej před érou Shiffrinové. Liensbergerová patřila do okruhu favoritek, když v pěti slalomech probíhající sezóny Světového poháru skončila vždy do třetího místa a v posledních třech dojela druhá. Na mistrovstvích světa vybojovala třetí individuální a celkově čtvrtou medaili.

S výraznou ztrátou jedné sekundy obsadila druhé místo 25letá Slovenka Petra Vlhová, která byla v probíhající sezóně vedoucí závodnicí průběžného hodnocení ve slalomu. V Cortině navázala na stříbrný kov ze superkombinace a na světových šampionátech si připsala šestou medaili.

Na bronzové příčce dojela čtyřnásobná obhájkyně zlata, 25letá Američanka Mikaela Shiffrinová, která až při pátém startu na mistrovství slalom nevyhrála. K zisku medaile jí dopomohl třetí nejrychlejší čas ve druhém kole. +more Za šampionkou zaostala o sekundu a devadesát osm setin. Z Cortiny si tak odvezla nejvyšší počet medailí ze všech účastníků, když získala čtyři cenné kovy. Stala se tak pátou ženou v historii, jíž se tento výkon podařil na jediném šampionátu. Naposledy před ní získala čtyři kovy Švédka Anja Pärsonová v Åre 2007. Na světových šampionátech se jednalo o její jedenáctou medaili, čímž navýšila rekord mezi americkými lyžaři a v historických tabulkách individuálních závodů sdílela druhou příčku s Anjou Pärsonovou a Francouzkou Marielle Goitschelovou.