Mistrovství světa v atletice 2009 – Ženy chůze na 20 km

8
4
2

Závod v chůzi na 20 km žen na Mistrovství světa v atletice 2009 se uskutečnil 16. srpna. Zvítězila v něm ruská chodkyně Olga Kaniskinová.

Stejně jako muži o den dříve, závodily chodkyně na uličním okruhu v samém středu Berlína. Soutěž se uskutečnila za jasně slunečného, avšak dosti horkého popoledne, ze 48 startujících jich dokončilo 37. +more Obhájkyně mistrovského titulu a úřadující olympijská vítězka Ruska Olga Kaniskinová nepřipustila pochybnosti o své nadvládě, když se již před polovinou trati odpoutala ze startovního pole a neustále zvyšovala svůj náskok a dokráčela pro zlato. V boji o další medaile byla dlouho velmi aktivní zkušená Norka Kjersti Plätzerová, která však byla pro nedodržení stylu v pozdější fázi závodu diskvalifikována. Boj o druhé místo se nakonec rozhodloval mezi Loughnanovou z Irska a Číňankou Liouovou, přičemž Irka se v posledních kilometrech dokázala od Číňanky odpoutat. Česká reprezentantka Zuzana Schindlerová vybojovala 19. místo v čase 1:35:47 h.