Mistrovství světa v atletice 2013 – Muži hod oštěpem

8
4
2

Hod oštěpem mužů na Mistrovství světa v atletice 2013 v Moskvě se uskutečnil od 15. do 17. srpna. Ve finále zvítězil český reprezentant Vítězslav Veselý, když udržel náskok před Finem Pitkämäkim. Třetí skončil domácí závodník Dmitrij Tarabin.

Průběh soutěže

Vítězslav Veselý byl před šampionátem favoritem, protože vyhrál několik závodů a byl první v průběžném pořadí Diamantové ligy. Nejlepší výkon sezony však držel Dmitrij Tarabin; Veselý byl za ním druhý.

V kvalifikaci se Vítězslavu Veselému dařilo, když prvním hodem poslal oštěp téměř k 90 m, ale přešlápl. Druhým pokusem hodil těsně pod postupový limit 82,50 m a v posledním nenastoupil, aby šetřil poraněné koleno. +more Na postup do finále to s jistotou stačilo. Kvalifikační limit přehodili jen tři oštěpaři, z nich nejdále dohodil Tero Pitkämäki 84,39 m.

Finále

Veselý se kvůli svým zdravotním problémům soustředil na první pokus a to se mu vyplatilo: svým pátým nejdelším hodem v kariéře poslal oštěp do vzdálenosti 87,17 m. S ortézou na noze pak absolvoval ještě čtyři pokusy, ale více už nehodil. +more Nepodařilo se to však ani žádnému z jeho soupeřů, i když Fin Tero Pitkämäki hodil ve třetím pokusu jen o 10 cm méně. Veselý tak přes zranění získal svou první zlatou medaili na velkém světovém šampionátu. Na třetí příčce se držel Rus Tarabin. V pátém pokusu ho však výkonem 85,40 m překonal Keňan Julius Yego, který si tak o 3 m vylepšil svůj nejlepší osobní výkon a zároveň vytvořil nový keňský rekord. Posledním pokusem dlouhým 86,23 m ho však Dmitrij Tarabin přehodil a získal tak bronzovou medaili.