Mistrovství světa v házené mužů 1954

8
4
2

Mistrovství světa v házené mužů 1954 bylo třetím ročníkem mistrovství světa v házené mužů, které se konalo ve Švýcarsku. Na tomto šampionátu se utkalo celkem 10 týmů, které se rozdělily do dvou skupin. Vítězové skupin postoupili do finále, ve kterém se střetli týmy Maďarska a Československa. V napínavém utkání se nakonec radovalo Maďarsko, které zvítězilo 20:16 a získalo tak titul mistra světa. Na druhém místě se umístilo Československo a třetí příčku obsadilo Německo. Toto mistrovství světa bylo prvním, které se konalo po čtyřleté přestávce kvůli druhé světové válce.

2. mistrovství světa v házené proběhlo ve dnech 13. - 17. ledna ve Švédsku.

Mistrovství se zúčastnilo šest mužstev, rozdělených do dvou tříčlenných skupin. Vítězové skupin hráli finále, týmy na druhém místě hrály o třetí místo a týmy na třetím místě o páté místo. +more Hrací doba byla 2 x 25 minut - (v současnosti se hraje 2 x 30 minut). Poprvé proběhla kvalifikace, zatím bez mimoevropských týmů. Reprezentace Německa byla složena z hráčů NDR a SRN.

Roli favorita splnili hráči Švédska, kteří přesvědčivě vyhráli všechna utkání a stali se po zásluze mistry světa. Zklamání naopak zavládlo v Dánsku, které bylo považováno za jednoho z favoritů na medaili, ale po překvapivé prohře s Československem na ně zbylo pouze páté místo. +more Právě Československo způsobilo na šampionátu největší senzaci nejen vítězstvím nad Dánskem, ale hlavně svojí hrou.

Československá reprezentace předvedla na šampionátu odlišnou koncepci hry charakteristickou pro čs. školu. +more V té době bylo zvykem, že byli hráči specializováni na obránce, záložníky a útočníky, a že základní sestava hrála prakticky celé utkání. Čs. hra spočívala v tom, že každý hráč byl obráncem a zároveň i útočníkem a kdy se hráči pravidelně v zápase střídali jako v hokeji, aby mohli hrát celé utkání v plném tempu. Čs. hráči předvedli také novinky ve střelbě na bránu z křídla a z výskoku nebo tzv. zadovku. Novinkou byl i styl hry čs. brankářů, kteří se nevrhali po míči jako ve fotbale, ale vyráželi míč také nohama.

17. ledna 1954 - Göteborg

Branky: Almqvist 5, Akerstedt 3, Lindkvist 3, Stockenberg 3, Larsson, Moberg, Olsson - Hebel 3, Käsler 3, Maychrzak 3, Giele 2, Podolske, Bernhard, Dahlinger.

Rozhodčí: Gunnar Ausen (NOR)

Švédsko: Brusberg - Akerstedt, Almqvist, K. Jönsson, Larsson, Lindkvist, Moberg, Olsson, Stockenberg, Zachrisson.

Německo: Pankonin - Bernhard, Dahlinger, Giele, Hebel, Käsler, Maychrzak, Podolske, Schütze, Vick.

O 3. místo

ČSR - Švýcarsko 24:11 (13:4)

Branky: Korbel 5, Čermák 5, Trojan 4, König 3, Klemm 2, Spáčil 2, Růža 2, Bačák - Bertschinger 3, Strohmeier 2, Buscher 2, Jenny 2, Baumgartner, Schwarz.

ČSR: Nykl - Klemm, Bačák, Pešl, Spáčil, Trojan, Růža, Korbel, Čermák, König.

Švýcarsko: Masiere - Bubs, Schwarz, Jenny, Riess, Bertschinger, Buschor, Baumgartner, Brianza, Strohmeier.

-23:11

* ČSR, Německo, Dánsko, Švýcarsko a Francie postoupili na mistrovství světa.

Literatura

Sportovní sláva Leden-Březen, STN 1954 * Stadión č.5/1964

(de) [url=://bundesligainfo. de/Archiv/WM/WM1954. +morephp * (en) [url=http://www. ihf. info/upload/PDF-Download/MenWorldCh/swe54. pdf]url=http://www. handball-wm-statistik. de/weltmeisterschaft_1954/handball_weltmeisterschaft_1954_uebersicht. shtml]Ergebnisse der Handball-WM 1954[/url] * (de)[/url]Oficiální stránky IHF[/url] * (cs) [url=http://archiv. ucl. cas. cz/index. php. path=RudePravo/1954/1]Archiv časopisů[/url].

Kategorie:Mistrovství světa v házené mužů Kategorie:Házená v roce 1954 Kategorie:Házená ve Švédsku Kategorie:Sportovní události v Göteborgu Kategorie:Sport ve Švédsku v roce 1954