Mistrovství světa v ledním hokeji 2016

8
4
2

80. mistrovství světa v ledním hokeji se konalo v roce 2016. Pořadatelskou zemí bylo Rusko a hrálo se ve městech Moskva a Petrohrad. Rozhodl o tom kongres Mezinárodní hokejové federace konaný 13. května 2011 v Bratislavě. Protikandidáti Dánsko a Ukrajina se kandidatury vzdali a odsunuli své plány na uspořádání turnaje na pozdější roky. MS v Moskvě se uskutečňuje pošesté (1957, 1973, 1979, 1986, 2007) a v Petrohradu podruhé (2000). Šampionát se konal v rámci oslav 70 let hokeje v Rusku.

Turnaje se účastnilo celkem 16 týmů, 14 nejlepších z minulého mistrovství a 2 postupující z minulého ročníku skupiny A divize 1 - Kazachstán a Maďarsko. Tato dvě mužstva nahradila týmy, které sestoupily na šampionátu konaném v roce 2015 v Česku. +more Prvním zápasem českého družstva bylo utkání s domácím Ruskem, které se uskutečnilo v den zahájení mistrovství 6. května. Turnaj vyhrála Kanada, která ve finále zvítězila nad Finskem 2:0. Třetí místo obsadilo domácí Rusko, když v zápase o bronz porazilo USA vysoce 7:2.

...

Výběr pořadatelské země

O pořádání 80. ročníku Mistrovství světa v ledním hokeji v Rusku bylo rozhodnuto na základě hlasování kongresu Mezinárodní hokejové federace (IIHF) 13. +more května 2011 v Bratislavě. Jediným kandidátem bylo Rusko, protože Dánsko a Ukrajina stáhly své žádosti, kvůli podání žádostí v budoucích letech.

ZeměPočet hlasů
-
Vzdalo se
Vzdalo se

Soupisky

Na mapě jsou vyobrazeny země, které se účastní šampionátu. +more Hostitelská země (Rusko) je vyobrazena červeně. Hokejové týmy Maďarska a Kazachstánu jsou vyznačeny zeleně (jako postupující z nižší kategorie). Ostatní státy jsou vyobrazeny modře. .

* Každý národní tým musel mít družstvo složené z nejméně 17 hráčů (15 bruslařů a 2 brankářů) a nejvíce z 25 hráčů (22 bruslařů a 3 brankářů). Všechna zúčastněná mužstva musela skrze potvrzení svých příslušných národních asociací předložit potvrzenou soupisku nejdříve ředitelství IIHF, která ji následně schválila.

Maskot

Maskotem šampionátu byl vesmírný pes Lajka, jenž byl oděný do barev ruské vlajky s hokejkou v ruce a pukem mířícím na bránu. Konkrétně se pak jednalo o plemeno Sibiřský husky, které v Rusku patřilo mezi nejrozšířenější a bylo využívané především pro lov. +more Maskot šampionátu byl vybrán společně zástupci Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a Ruské hokejové federace (FHR). Vítězka návrhu získala odměnou ve výši 200 000 rublů (asi 95 000 českých korun). Konečný výběr se prováděl ze čtyř kandidátů. Odmítnutými se tak nakonec stali kocour Matros, samovar Dymok a ruský bohatýr.

Rozhodčí

Maxim Sidorenko * Brett Iverson * Martin Fraňo * Antonín Jeřábek * Stefan Fonselius * Aleksi Rantala * Daniel Piechaczek * Peter Gebei

* Roman Gofman * Konstantin Olenin * Tobias Wehrli * Marc Wiegand * Jozef Kubuš * Tobias Björk * Linus Ohlund * Timothy Mayer

||

* Nicolas Chartrand-Piché * Vít Lederer * Miroslav Lhotský * Pasi Nieminen * Sakari Suominen * Nikolaj Ponomarjow * Jon Kilian * Gleb Lazarev

* Alexandr Otmachov * Nicolas Fluri * Roman Kaderli * Peter Šefčík * Andreas Mälmqvist * Henrik Philblad * Fraser McIntyre * Judson Ritter

Herní systém

Šestnáct účastníků bylo rozděleno do dvou skupin po 8 týmech. V rámci skupiny se utkal každý s každým. +more Za vítězství v základní hrací době se udělovaly 3 body, za vítězství po prodloužení či samostatných nájezdech 2 body, za prohru po prodloužení či samostatných nájezdech 1 bod a za prohru v základní hrací době 0 bodů. Z každé skupiny postoupila čtveřice týmů s nejvyšším počtem bodů do čtvrtfinále playoff. Pro týmy na pátých až osmých místech ve skupinách turnaj skončil. Oba týmy z osmých míst automaticky sestoupily do 1. divize (neplatilo pro Francii a Německo, pořadatele MS 2017).

Kritéria při rovnosti bodů v základních skupinách

Pokud získaly po konci základních skupin dva týmy stejný počet bodů, rozhodoval o postupujícím nebo o lépe nasazeném týmu pro čtvrtfinále výsledek jejich vzájemného zápasu. Pokud rovnost nastala mezi třemi nebo více týmy, postupovalo se podle následujících kritérií, dokud nezbyly dva týmy, mezi nimiž rozhodl výsledek ze vzájemného zápasu: # Body z minitabulky vzájemných zápasů # Brankový rozdíl z minitabulky vzájemných zápasů # Vyšší počet vstřelených branek v minitabulce vzájemných zápasů # Výsledky proti nejbližšímu nejvýše umístěnému týmu mimo týmy v minitabulce (pořadí kritérií: 1. +more body, 2. brankový rozdíl, 3. více vstřelených branek) vůči tomuto družstvu # Výsledky proti nejbližšímu druhému nejvýše umístěnému týmu mimo týmů v minitabulce (pořadí kritérií: 1. body, 2. brankový rozdíl, 3. více vstřelených branek) vůči tomuto družstvu # Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství.

V průběhu základních skupin, kdy by ještě nebyly sehrány všechny zápasy, rozhodovala v případě bodové rovnosti tato kritéria: # Nižší počet odehraných utkání # Brankový rozdíl # Vyšší počet vstřelených branek # Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství

Čtvrtfinále bylo sehráno křížovým systémem (tj. 1. +more tým ze skupiny A proti 4. týmu ze skupiny B, 2. tým ze skupiny A proti 3. týmu ze skupiny B, 1. tým ze skupiny B proti 4. týmu ze skupiny A a 2. tým ze skupiny B proti 3. týmu ze skupiny A). Vítězové čtvrtfinále postoupili do semifinále, pro poražené čtvrtfinalisty turnaj skončil. V semifinále se dvojice utkaly v následujícím vzorci: vítěz utkání mezi 1A - 4B vs vítěz 2B - 3A, vítěz 1B - 4A vs vítěz 2A - 3B. Oba semifinálové zápasy se odehrály ve větší VTB Ice Palace. Vítězní semifinalisté postoupili do finále, kde se rozhodlo o držitelích zlatých a stříbrných medailí, zatímco poražení semifinalisté se střetli v zápase o bronzové medaile.

Systém prodloužení v playoff

V případě vyrovnaného stavu i po šedesáti minutách čtvrtfinále, semifinále nebo zápasu o třetí místo se zápas prodlužoval o deset minut, a to po krátké tříminutové přestávce. V zápase o zlaté medaile by následovalo dvacetiminutové prodloužení, před kterým by proběhla patnáctiminutová přestávka s úpravou ledové plochy. +more Jestliže by během prodloužení ani jeden z týmů nedosáhl branky, na řadu by se dostaly samostatné nájezdy, které by určily vítěze utkání.

Kritéria pro určení konečného pořadí týmů

Pořadí na prvních čtyřech místech určil výsledek finálového zápasu a utkání o bronz. O konečném umístění na 5. až 16. místě rozhodovala tato kritéria:

# Vyšší postavení ve skupině # Vyšší počet bodů ve skupině # Lepší brankový rozdíl # Vyšší počet vstřelených branek # Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství

Poznámka: Poražení čtvrtfinalisté zaujali automaticky 5. až 8. místo a byli seřazeni podle výsledků v základních skupinách dle kritérií uvedených výše.

Legenda

Toto je seznam vysvětlivek použitých v souhrnech odehraných zápasů.

PH1 - Branka v přesilové hře (5 na 4) * PH2 - Branka v přesilové hře (5 na 3) * VO1 - Branka v oslabení (4 na 5)VO2 - Branka v oslabení (3 na 5) * SV - Gól při signalizovaném vyloučení * PB - Gól do prázdné brankyPP - Gól při odvolání brankáře (power play) * ts. +more - Gól z trestného střílení * vla. - Vlastní gólTG - Technický gól
.

Základní skupiny

Všechny časy zápasů jsou uvedeny ve středoevropském letním čase (UTC +2).

Týmy byly do základních skupin rozděleny podle žebříčku IIHF po mistrovství světa v ledním hokeji 2015.