Mistrovství světa v rallye 2018

8
4
2

Mistrovství světa v rallye 2018 byl sedmačtyřicátý ročník světové rallyové soutěže, který se konal od 25. ledna do 18. listopadu 2018. Celkem se jelo 14 soutěží v různých zemích světa, včetně Argentiny, Mexika, Švédska, Portugalska, Itálie, Německa, Turecka, Velké Británie a dalších. Soutěžilo se v různých kategoriích, včetně mistrovství světa jezdců, navigátorů a výrobců automobilů. Celkovým vítězem se stal Sébastien Ogier a jeho navigátor Julien Ingrassia. Tým M-Sport Ford se stal vítězem soutěže mezi výrobci automobilů. V roce 2018 se také poprvé od roku 2002 konala rallye ve Finsku.

Mistrovství světa v rallye 2018 byl 46. ročník série závodů mistrovství světa v rallye. Soutěž měla celkem 13 podniků, které se konaly v Evropě, Severní a Jižní Americe a Austrálii. Titul obhajoval Francouz Sébastien Ogier mezi piloty, Julien Ingrassia mezi navigátory a M-Sport World Rally Team mezi týmy.

V sezóně zvítězili a své tituly obhájili Sébastien Ogier a Julien Ingrassia. Na druhém místě skončila posádka z Belgie Thierry Neuville a Nicolas Gilsoul na voze Hyundai a třetí místo obsadila dvojice Ott Tänak a Martin Järveoja. +more V šampionátu továrních týmů zvítězil Toyota GAZOO Racing WRT před Hyundai Motorsport, na třetím místě pak byl M-Sport World Rally Team.

...

Kalendář

Podnik sestává ze 13 soutěží v Evropě, Severní a Jižní Americe a Austrálii.

No. +moreDataRallyeZákladna rallyeDetaily
ZačátekKonecPovrchDélka
125. ledna28. lednaGap, Hautes-Alpescentercenter|17center|394. 74 km
215. února18. únoraŠvédská rallyeTorsby, Värmlandcenter|Sníhcenter|19center|314. 25 km
38. března11. březnaMexická rallyeLeón, Guanajuatocenter|Šotolinacenter|22center|344. 49 km
45. dubna8. dubnaKorsická rallyeBastia, Haute-Corsecenter|Asfaltcenter|12center|333. 48 km
526. dubna29. dubnaArgentinská rallyeVilla Carlos Paz, Córdobacenter|Šotolinacenter|18center|358. 25 km
617. května20. květnaPortugalská rallyeMatosinhos, Portocenter|Šotolinacenter|20center|358. 19 km
77. června10. červnaSardinská rallyeAlghero, Sardiniecenter|Šotolinacenter|20center|313. 46 km
826. července29. červenceFinská rallyeJyväskylä, Střední Finskocenter|Šotolinacenter|23center|317. 26 km
916. srpna19. srpnaBostalsee, Sárskocenter|Asfaltcenter|18center|325. 76 km
1013. září16. záříTurecká rallyeMarmaris, Muğlacenter|Šotolinacenter|17center|312. 44 km
114. října7. říjnaVelšská rallyeDeeside, Flintshirecenter|Šotolinacenter|23center|318. 34 km
1225. října28. říjnaSalou, Tarragonacentercenter|18center|331. 58 km
1315. listopadu18. listopaduAustralská rallyeCoffs Harbour, Nový Jižní Walescenter|Šotolinacenter|24center|318. 64 km
Source:Source:Source:Source:Source:Source:Source:Source:
.

Rallye

RoundEventVítězný jezdecVítězný spolujezdecVítězný týmČas vítězeVýsledky
1Sébastien OgierM-Sport Ford WRT4:18:55. 5Výsledky
2Švédská rallyeThierry NeuvilleNicolas GilsoulHyundai Shell Mobis WRT2:52:13. +more1Výsledky
3Mexická rallyeSébastien OgierJulien IngrassiaM-Sport Ford WRT3:54:08. 0Výsledky
4Korsická rallyeSébastien OgierJulien IngrassiaM-Sport Ford WRT3:26:52. 7Výsledky
5Argentinská rallyeOtt TänakMartin JärveojaToyota Gazoo Racing WRT3:43:28. 9Výsledky
6Portugalská rallyeThierry NeuvilleNicolas GilsoulHyundai Shell Mobis WRT3:49:46. 6Výsledky
7Sardinská rallyeThierry NeuvilleNicolas GilsoulHyundai Shell Mobis WRT3:29:18. 7Výsledky
8Finská rallyeOtt TänakMartin JärveojaToyota Gazoo Racing WRT2:35:18. 1Výsledky
9Německá rallyeOtt TänakMartin JärveojaToyota Gazoo Racing WRT3:03:36. 9Výsledky
10Turecká rallyeOtt TänakMartin JärveojaToyota Gazoo Racing WRT3:59:24. 5Výsledky
11Velšská rallyeSébastien OgierJulien IngrassiaM-Sport Ford WRT3:06:12. 5Výsledky
12Sébastien LoebDaniel Elena3:12:08. 0Výsledky
13Australská rallyeMiikka AnttilaToyota Gazoo Racing WRT2:59:52. 0Výsledky
.

Bodování

Body získávají posádky na prvních 10 místech v cíli každé rallye. Pro pořadí jezdců se dále započítávaly body z Power Stage: pět pro vítěze až jeden bod pro pátého v pořadí.

Pro pořadí týmů měly týmy možnost nahlásit tři posádky, za které se budou udělovat body, ale ty se po skončení rallye udělují jen nejlepším dvěma z nich, které používaly vůz dle specifikace z roku 2017.

Pořadí1. 2. +more3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.