Mistrovství světa ve fotbale 2022 – skupina E

8
4
2

Skupina E Mistrovství světa ve fotbale 2022 začala 23. listopadu a skončila 1. prosince 2022. Skupinu tvoří Španělsko, Kostarika, Německo a Japonsko. Dva nejlepší týmy postoupí do osmifinále.

Týmy

Výchozí Umístění ve skupiněTýmKošFederaceKvalifikoval se jako:Datum zajištění účastiPořadí účasti na MSPo sobě jdoucí účasti na MSPoslední účastNejlepší umístěníUmístění v žebříčku FIFA
Březen 2022Říjen 2022
E11UEFAvítěz kvalifikační skupiny B (UEFA)14. listopadu 202116. +more122018Vítězové (2010)7. 7.
E24. CONCACAFVítěz mezikontinentální baráže14. června 20225. 3. 2018Čtvrtfinále (2014)31. 31.
E32UEFAvítěz kvalifikační skupiny J (UEFA)11. října 202120. 182018Vítězové (1954, 1974, 1990, 2014)1211.
E43AFC2. tým kvalifikační skupiny B (AFC)24. března 20227. 7. 2018Osmifinále (2002, 2010, 2018)2324. .

Německo - Japonsko

Oba týmy se střetly před tímto zápasem dvakrát, naposledy v roce 2006, kdy v přátelském utkání remizovaly 2:2.

Svěřenci Hansiho Flicka začali utkání s míčem na kopačkách. Japonci naopak hrozili převážně z protiútoků a jeden z nich, který odstartoval İlkay Gündoğan svou chybou, skončil dokonce gólem. +more Útočník Daizen Maeda si však nedokázal pohlídat ofsajdové postavení, a jeho trefa tak nemohla být uznána. První nebezpečnou situaci si Němci připravili až ve 21. minutě, kdy vyslal povedený pokus z hranice velkého vápna Joshua Kimmich, ale brankář Gonda dokázal jeho střelu vyrazit. Německý tlak postupně sílil, což ve 33. minutě vyústilo v pokutový kop, který zavinil zbytečným faulem brankář Gonda. Následnou penaltu suverénně proměnil Gündogan a připsal si premiérovou trefu na mistrovství světa. Pojistku mohl ještě před přestávkou přidat útočník Chelsea a střelec důležitých gólů Kai Havertz, ale jeho gól padl z těsného ofsajdu.

Japonci se ale v žádném případě nevzdali, ba naopak, trenér Morijasu vyslal na plac několik ofenzivních hráčů. Hru ale vzhledem k ofenzivní síle hráčů Německa neotevřeli, a stále hráli spíše defenzivně. +more Ani to ale k jejich zastavení nemuselo stačit, protože v 60. minutě malém překonal obranu svým druhým gólem v tomto zápase velmi výrazný záložník Gündoğan, trefil ovšem pouze tyč. Šance Japonska na bodový zisk pak držel při životě svými zásahy Gonda. S docházejícím časem už asijští fotbalisté začali čím dál více prověřovat i gólmana Neuera. V 73. minutě nejprve vyrazil reflexním zákrokem střelu Džunja Ita, o dvě minuty později už gólu zabránit nedokázal, z dorážky ho překonal Ricu Dóan. A to nebylo od Japonců zdaleka vše. Sedm minut před koncem základní hrací doby senzačně otočil zápas další střídající hráč Asano, který po nákopu za obranu z bezprostřední blízkosti ranou pod břevno propálil Neuera. Pikantní bylo hlavně to, že všichni tři hráči, který se podílely na gólech asijského týmu hráli v té době právě v Německu. Střelci Ricu Dóan (Freiburg) a Takuma Asano (Bochum), a asistent na gól druze jmenovaného Ko Itakura (Borussia Möchengladbach). Na poslední minuty se dostal na plac Youssoufa Moukoko, který se tak stal v 18 letech a 3 dnech nejmladším německým hráčem na světových šampionátech, ale vůbec se nedostal do hry, a Německo překvapivě prohrálo.

{{Fotbalový dres2 | vzor_levé_ruky = _ger22h | vzor_těla = _ger22h | vzor_pravé_ruky = _ger22h | vzor_trenýrek = _ger22h | vzor_ponožek = _ger22hl | levá_ruka = FFFFFF | tělo = FFFFFF | pravá_ruka = FFFFFF | trenýrky = 000000 | ponožky = FFFFFF | název = Německo

|valign="top"|300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=473775c0] |}

Muž zápasu Ricu Dóan Asistenti rozhodčího: David Morán Zachari Zeegelaar Čtvrtý rozhodčí: Said Martínez Náhradní rozhodčí: Helpys Raymundo Feliz Videorozhodčí: Mauro Vigliano Asistenti videorozhodčího: Armando Villarreal Kathryn Nesbittová Fernando Guerrero

Španělsko - Kostarika

Tito dva týmy se na mistrovství světa utkaly v tomto zápase poprvé. Všechny tři vzájemné zápasy byly v přátelských zápasech, z nichž si Španělé v San José připsali jednu remízu a dvě vítězství na domácí půdě: 2:1 v roce 2015 a 5:0 v roce 2017.

Španělé pod dohledem vlastního krále dle očekávání kontrolovali hru, a poprvé rozvlnil síť Olmo, který si vyměnil míč s Gavim, krásně si ho připravil k zakončení a lehkým obloučkem překonal Keylora Navase v bráně. Naprostá dominance Španělů pokračovala druhou brankou ve 21. +more minutě. Nehlídaný Marco Asensio si našel centr z levé strany a ranou na zadní tyč podruhé rozvlnil síť. Na střeleckou listinu se po půlhodině zapsal i třetí z útočné trojce Ferrán Torres, když s ledovým klidem proměnil pokutový kop. Španělé ukončili první poločas s vedením 3:0 a 82% držení míče.

Obraz hry se po změně stran nijak nelišil od úvodního dějství a hráči z Jižní Evropy si na hřišti dělali, co chtěli. Kostaričané hráli na rozdíl od jiných outsiderů, Saúdskou Arábii a Japonskem, který překvapili jejich favorizované kolegy Argentinu, resp. +more Německo aktivním, ale v obraně velmi dobře organizovaným fotbalem, naprosto neaktivně a chaoticky. V 54. minutě to potrestal svým druhým zásahem Torres, jenž se skvěle zorientoval ve vápně a přízemním pokusem prostřelil kostarického gólmana. Čtvrt hodiny před závěrečným hvizdem přidal pátou branku pěkným volejem 18letý Gavi, mimo jiné vůbec nejmladší hráč, který kdy nastoupil za Španělsko do turnajového utkání. Definitivní tečku za zápasem pak udělali střídající hráči, když se nejprve trefil Carlos Soler a následně na něj v nastavení navázal střelou k tyči i Álvaro Morata. Kostarika za zápas nevystřelila ani jednou, a utrpěla nejvyšší porážku od roku 1975, kdy s Mexikem prohrála stejným výsledkem. Naopak Španělsko ukázalo velkou efektivitu, na sedm gólů ji stačil stejný počet střel na branku, a také svojí nejvyšší turnajovou výhru v historii.

{{Fotbalový dres2 | vzor_levé_ruky = _esp22h | vzor_těla = _esp22H | vzor_pravé_ruky = _esp22h | vzor_trenýrek = _esp22h2 | vzor_ponožek = _esp22h2 | levá_ruka = FF0000 | tělo = FF0000 | pravá_ruka = FF0000 | trenýrky = FF0000 | ponožky = FF0000 | název = Španělsko

|valign="top"|300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=98cfc90c] |}

Muž zápasu: Gavi Asistenti rozhodčího: Muhammad Hammádí Hasan Mahrí Čtvrtý rozhodčí: Ma Ning Náhradní rozhodčí: Ši Siang Videorozhodčí: Abdulla Marrí Asistenti videorozhodčího: Armando Villarreal Bruno Pires Tomasz Kwiatkowski

---- 2. kolo

Japonsko - Kostarika

Oba týmy změřili síly před tímto zápasem v pěti přátelských duelech, z nichž asijský tým neprohrál ani jeden, čtyřikrát vyhrál a jednou remizoval, přičemž v posledním zápase 11. +more září 2018 v Suitě zvítězil 3:0.

Úvod patřil překvapivě Kostaričanům, kteří zkusili získat rychlé vedení. To se jim každopádně nepodařilo, a poté už se zápas vyvíjel podle očekávání. +more Japonsko se snažilo otevřít zataženou, a neprostupnou kostarickou obranu, což asijskému týmu většinou spíše hrající na brejky nešlo.

V druhém poločase se hra vyvíjela stejně. Největší šance Japonska byli dva nepovedené přímé kopy, jeden do zdi, jeden vysoko nad ní i brankou. +more Tým že Střední Ameriky jednu jedinou šancí, a to byla velmi nepovedený a slabý pokus obstřel Keyshera Fullera, který ale japonský brankář z druhé domácí ligy Šúiči Gonda nepochopitelně nechal projít, a až na krátkou pasáž celý zápas bránící Kostarika šla do vedení. Přesto měli Japonci obrovskou šanci na srovnání, v 88. minutě záložník Eintrachtu Frankfurt Daiči Kamada z velké blízkosti trefil pouze Navase.

{{Fotbalový dres2 | vzor_levé_ruky = _jpn22h | vzor_těla = _jpn22H | vzor_pravé_ruky = _jpn22h | vzor_trenýrek = _jpn22h | vzor_ponožek = _jpn22hl | levá_ruka = 1343EA | tělo = 1343EA | pravá_ruka = 1343EA | trenýrky = FFFFFF | ponožky = 1343EA | název = Japonsko