Mistrovství světa ve sportovním lezení 2018

8
4
2

Mistrovství světa ve sportovním lezení 2018 bylo sedmnácté mistrovství světa ve sportovním lezení konané 14.-16. září 2018 v Innsbrucku v Rakousku. Tento závod se konal podle pravidel Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC) a zúčastnili se ho závodníci z celého světa ve čtyřech disciplínách: lezení na rychlost, bouldering, obtížnost a kombinace. Vítězové jednotlivých disciplín byli: - Rychlost: Anouck Jaubert z Francie a Dmitrij Timofejev z Ruska - Bouldering: Shauna Coxseyová z Velké Británie a Jérôme González z Francie - Obtížnost: Janja Garnbretová z Slovinska a Adam Ondra z České republiky - Kombinace: Janja Garnbretová z Slovinska a Jakob Schubert z Rakouska Česká reprezentace se umístila velmi dobře, především Adam Ondra vyhrál disciplínu obtížnost a skončil druhý v kombinaci. Celkově bylo toto mistrovství světa ve sportovním lezení velmi úspěšné a přineslo mnoho vzrušení a adrenalinu do světa sportovního lezení.

Mistrovství světa ve sportovním lezení 2018 (: IFSC Climbing World Championship, : Championnats du monde d'escalade, : Campionato del mondo di arrampicata, : Kletterweltmeisterschaft) probíhalo 6.-16. září jako patnáctý ročník v Innsbrucku, pod hlavičkou Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC), v lezení na obtížnost, rychlost, v boulderingu a poprvé také v kombinaci (podle olympijského formátu). V tomto rakouském městě se konalo již v roce 1993.

...
...
...
...
+more images (1)

Průběh závodů

Dva rakouští závodníci Jakob Schubert a Jessica Pilz získali dvě zlaté medaile v lezení na obtížnost a poté ještě zlato a bronz v kombinaci.

Obtížnost Do finále v lezení na obtížnost postoupilo u mužů i žen pro shodné pořadí o dva závodníky více (deset). První dva muži se k topu ani nepřiblížili a skončili na stejném chytu, ženy topovaly dvě. +more V obou případech rozhodovalo pořadí ze semifinále, u žen pak navíc ještě čas přelezu.

Kombinace V tomto roce se poprvé závodilo také v kombinaci disciplín (v roce 2017 proběhla v olympijském formátu také mistrovství světa a Evropy juniorů). Poslední den 6 a 6 nejlepších závodníků závodilo ještě ve všech třech disciplínách najednou, přičemž celkové body odpovídaly násobku jejich umístění.

Kalendář

8. září - finále obtížnost ženy * 9. +more září - finále obtížnost muži * 13. září - finále rychlost * 14. září - finále bouldering ženy * 15. září - finále bouldering muži * 16. září - finále kombinace.

Češi na MS

Česká reprezentace měla poprvé ve finále na mistrovství světa dva muže. Adam Ondra získal stříbro, Jakub Konečný skončil na šestém děleném místě. +more Jan Kříž skončil ve finále na rychlost osmý, Adam Ondra získal také stříbro v kombinaci.

Výsledky mužů a žen

obtížnostrychlostbouldering
mužiženymužiženymužiženy
1. Jakob Schubert1. +more Jessica Pilz1. Reza Alipourshenazandifar1. Aleksandra Rudzińska1. Kai Harada1. Janja Garnbret
2. Adam Ondra2. Janja Garnbret2. Bassa Mawem2. Anna Brożek2. Čon Džong-won2. Akijo Noguči
3. Alexander Megos3. Kim Ča-in3. Stanislav Kokorin3. Marija Krasavinová3. Gregor Vezonik3. Staša Gejo
4. Meiči Narasaki4. Mei Kotake4. Čung Čchi-sin4. Aleksandra Kalucka4. Keita Watabe4. Jessica Pilz
5. Domen Škofic5. Ašima Širaiši5. Vladislav Deulin5. Patrycja Chudziak5. Kokoro Fudžii5. Miho Nonaka
6. Jakub Konečný 6. Tomoaki Takata6. Anak Verhoeven6. Kostiantyn Pavlenko6. Alla Marenych6. Nathan Phillips6. Petra Klinglerová
6. Jakub Konečný 6. Tomoaki Takata7. Mia Krampl7. Alexandr Šikov7. YiLing Song--
8. Sascha Lehmann8. Akijo Noguči 8. Hannah Schubert8. Jan Kříž8. Anna Cyganovová--
9. Marcello Bombardi8. Akijo Noguči 8. Hannah Schubert----
10. Kai Harada10. Laura Rogora----
37. -38. Martin Stráník48. Iva Vejmolová81. Adam Ondra44. Hana Křížová17. Adam Ondra80. -82. Karina Bílková
71. -72. Vojtěch Trojan55. -56. Eliška Novotná91. -92. Petr Burian73. Denisa Mercová29. -30. Martin Stráník80. -82. Eliška Novotná
93. -97. Tomáš Binter57. Eliška Adamovská110. -125. Matěj Burian-75. -79. Jakub Jedlička88. -90. Daniela Kotrbová
107. -108. Šimon Potůček61. -62. Sabina Večeřová--83. -86. Štěpán Stráník-
-65. -66. Lenka Slezáková--89. -91. Vojtěch Trojan-
10 finalistů10 finalistek8/4 finalistů8/4 finalistek6 finalistů6 finalistek
26 semifinalistů26 semifinalistek16 semifinalistů16 semifinalistek20 semifinalistů20 semifinalistek
124 mužů101 žen125 mužů94 žen150 mužů112 žen
.

Kombinace muži

finálekvalifikace
Jménobodyobtížnostrychlostboulderingbodyobtížnostrychlostbouldering
1. Jakob Schubert42. +more2. 1. (3. ) 5811. 83. 7.
2. Adam Ondra101. 5. 2. (5. ) 12962. 54. 12.
3. Jan Hojer246. 1. 4. (6. ) 156020. 13. 6.
4. Kai Harada603. 4. 5. (1. ) 2079. 23. 1.
5. Tomoa Narasaki724. 6. 3. (2. ) 26411. 6. 4.
6. Kokoro Fudžii905. 3. 6. (4. ) 91219. 16. 3.