Moderní pětiboj na Letních olympijských hrách 2000

8
4
2

Moderní pětiboj se na Letních olympijských hrách 2000 znovu vrátil k počtu dvou medailových ceremoniálů. Místo soutěže družstev mužů, která se konala naposledy na olympiádě 1992 ale přibyla premiérově soutěž žen.

Stejně jako na olympiádě 1996 v Atlantě se závod konal v jednom jediném dni, a to na třech různých místech Olympijského parku ve čtvrti Homebush Bay - střelba a šerm v Pavilonu 2, plavání v Národním plaveckém středisku a parkur se závěrečným přespolním během na baseballovém stadionu.

Muži závodili 30. září, ženy se své historické premiéry dočkaly o den později.

Průběh soutěží

Čeští příznivci věřili v účast vicemistra světa Libora Capaliniho, tomu ale před kvalifikačním mistrovstvím světa v Pesaru našli únavovou zlomeninu nohy a z nadějí sešlo. Češi tak nakonec v Sydney v moderním pětiboji zcela chyběli.

Závod mužů znamenal velkou odvetu pro Dmitrije Svatkovského. 28letý ruský pětibojař, který vyhrál v letech 1994 a 1995 dvakrát titul mistra světa, ale nejprve zažil podobné zklamání jako před čtyřmi lety v Atlantě, když znovu špatně zastřílel a byl se ztrátou 120 bodů na nejlepšího střelce Pavla Dovgala až čtrnáctý. +more Na poslední olympiádě ze špatného začátku zafinišoval pouze na čtvrté místo, medaile mu unikla o necelé tři sekundy. V Sydney ale postupně ztrátu smazával a hlavně vydělal na parkuru. V sedle koně Wantabadgery zaznamenal jako jeden z pouze čtyř jezdců jen jednu shozenou překážku a do závěrečného běhu startoval z pátého místa se ztrátou 19 sekund, vedl nejlepší plavec závodu Francouz Olivier Clergeau. Svatkovskij znovu prokázal běžeckou rychlost a nakonec zvítězil s náskokem pěti a půl sekundy.

Závod žen se proměnil v souboj Američanek a Britek, přičemž zvláště úspěch amerického dua Emily DeRielová a Mary Beth Iagorashviliová (nakonec čtvrtá) byl hodnocen jako překvapení. Byla to první americká medaile z tohoto sportu po 40 letech a první stříbrná po 52 letech. +more Stephanie Cooková s DeRielovou spolu studovaly a věnovaly se modernímu pětiboji na Oxfordské univerzitě. Cooková byla před závěrečným během až osmá, ale dosáhla daleko nejrychlejšího času a poslední soupeřku - DeRielovou - předstihla 300 metrů před cílem běhu.

David Wallechinsky si povšiml nezvykle vysokého vzdělání všech tří medailistek: Cooková vystudovala medicínu na Oxfordu i v Cambridgi, DeRielová absolvovala Yale a Oxford (obor středověká anglická literatura) a Kate Allenbyová studovala filosofii na Univerzitě v Surrey.