8
4
2

Mohammed Salisu Abdul Karim (* 17. dubna 1999 Akkra) je ghanský profesionální fotbalista, který hraje na pozici středního obránce za klub AS Monaco FC a za ghanský národní tým.

Salisu zahájil svou kariéru ve španělském Valladolidu, kde debutoval v A-týmu v roce 2019. Předtím, než v roce 2020 odešel do anglického Southamptonu za poplatek ve výši asi 10,9 milionu liber, odehrál v klubu 34 utkání.

...

Salisu se narodil v Akkře, hlavním městě Ghany, a svou kariéru zahájil v místním mládežnickém klubu Kumasi Barcelona Babies, než se v roce 2013 připojil k West African Football Academy. Tu v roce 2015 opustil z osobních důvodů, a poté byl více než rok bez klubu, než se v březnu 2017 dostal do African Talent Football Academy. +more V říjnu 2017 nastoupil do akademie Realu Valladolid.

Real Valladolid

Sezóna 2017/18

Salisu debutoval v rezervním týmu 28. ledna 2018 při domácí ligové porážce 4:2 proti Coruxu. +more 1. března podepsal smlouvu do roku 2021. Svůj první gól vstřelil 29. dubna; jednalo se o vyrovnávací branku 82. minutě utkání proti Racing Ferrol.

Sezóna 2018/19

Dne 16. července 2018 byl Salisu povýšen do A-týmu Valladolid. +more V tom debutoval 9. ledna 2019 v zápase Copa del Rey proti Getafe, který skončil porážkou 0:1. 22. května 2019 Salisu prodloužil smlouvu v klubu do roku 2022.

Sezóna 2019/20

V La Lize debutoval 18. srpna při venkovní výhře 2:1 nad Realem Betis. +more Po odchodu Fernanda Calera do Espanyolu se Salisu stal stabilním členem základní sestavy ve stoperské dvojici s Kikem Olivasem. 26. října 2019 vstřelil svůj první profesionální gól při domácím vítězství 2:0 proti Eibaru.

Southampton

Sezóna 2020/21

Dne 12. srpna 2020 přestoupil Salisu do anglického Southamptonu za částku okolo 10,9 milionu liber. +more Anglický klub aktivoval výstupní klauzuli ve smlouvě ghanského obránce. Salisu podepsal v Southamptonu čtyřletou smlouvu. Manažer Ralph Hasenhüttl přivítal novou posilu svého týmu s tím, že je jedním z největších talentů na svém postě, který má všechny vlastnosti k tomu, aby mohl hrát v Premier League a pomohl Southamptonu. Na začátku svého nového angažmá utrpěl svalové zranění, kvůli kterému musel vynechat prvních deset ligových kol. V 11. kole usedl poprvé na lavičku náhradníků v zápase proti Brightonu. Na přelomu roku 2020 a 2021 utrpěl Salisu další zranění, tentokrát se jednalo o zdravotní problém s hamstringy.

Salisu debutoval v dresu Southamptonu 11. února 2021, šest měsíců po svém přestupu, když odehrál celých 90 minut a udržel čisté konto při vítězství 2:0 nad Wolverhamptonem Wanderers v osmifinále FA Cupu.

Debut v Premier League si odbyl o tři dny později, když nastoupil v 72. minutě utkání opět proti Wolverhamptonu Wanderers, když nahradil zraněného Kylea Walkera-Peterse, které skončilo domácí porážkou Saints 2:1. +more Salisu se poprvé objevil v základní sestavě ligového utkání v následujícím kole Premier League, při remíze 1:1 proti Chelsea.

Sezóna 2021/22

Dne 21. září 2021 vstřelil Salisu svůj první gól v dresu Southampton, a to v zápase ligového poháru proti Sheffieldu United, který skončil remízou 2:2 po 90 minutách; Southampton následně postoupil do penaltovém rozstřelu.

V listopadu 2019 obdržel Salisu svou první pozvánku do ghanské reprezentace na zápasy kvalifikace na Africký pohár národů 2021 proti Jihoafrické republice a proti reprezentaci Svatého Tomáše a Princova ostrova. Na sraz však neodletěl kvůli zranění.

V dubnu 2021 během rozhovoru Salisu prohlásil, že by rád hrál za národní tým, ale doposud na to nebyla vhodná chvíle, jelikož se soustředí zejména na svou klubovou kariéru.