Nathan Aké

8
4
2

Nathan Benjamin Aké (* 18. února 1995, Haag, Nizozemsko) je nizozemský fotbalový obránce a mládežnický reprezentant, který od srpna 2020 působí v anglickém klubu Manchesteru City. Je to univerzální hráč, který dokáže zahrát ve středu nebo na kraji obrany a rovněž ve středu zálohy. Jeho vzorem je brazilský tvořivý obránce David Luiz, který byl jeho spoluhráčem v Chelsea.

...

Chelsea

Narodil se v nizozemském Haagu, do Chelsea FC přestoupil z Feyenoordu v létě 2011 po Mistrovství světa U17. V sezóně 2011/12 získal FA Youth Cup. +more V Premier League debutoval 26. prosince 2012 proti domácímu Norwich City, když v 90. minutě vystřídal na hřišti španělského záložníka Juana Matu, který zařídil gólem vítězství 1:0 pro Chelsea. V FA Cupu zažil premiéru 27. února 2013 v zápase s domácím Middlesbrough, nastoupil v základní sestavě. Chelsea zvítězila 2:0.

Nastoupil v základní sestavě odvetného utkání čtvrtfinále Evropské ligy 2012/13 11. dubna 2013 proti ruskému klubu FK Rubin Kazaň, které Chelsea prohrála 2:3. +more Vzhledem k výhře 3:1 z prvního střetnutí na Stamford Bridge tato porážka stačila Chelsea k postupu do semifinále soutěže. 15. května 2013 slavil se spoluhráči titul v Evropské lize po vítězství 2:1 ve finále nad Benfikou Lisabon, i když v zápase nenastoupil.

V Lize mistrů debutoval 21. října 2014 v zápase skupiny G proti slovinskému NK Maribor když v 59. +more minutě vystřídal Cesca Fàbregase. V 90. minutě poslal dlouhý centr přes půlku hřiště na Edena Hazarda, který navýšil skóre na konečných 6:0 pro Chelsea. První start v Premier League 2014/15 si připsal 18. 5. 2015 proti West Bromwich Albion. Na hřiště přišel 73. minutě (prohra 0:3).

Reading FC (hostování)

25. 3. +more 2015 odešel na hostování do konce sezóny do anglického druholigového klubu Reading FC. První start si připsal 4. dubna 2015 proti Cardiffu. Nastoupil v základní sestavě. 22. dubna 2015 se z hostování vrátil zpět do Chelsea.

Watford FC (hostování)

14. srpna 2015 se oficiálně připojil k Watfordu na celosezónní hostování. Zde získal na konci sezóny klubové ocenění Young Player of the Year.

AFC Bournemouth (hostování)

Poté, co se vrátil z Watfordu, bylo 29. června 2016 oznámeno, že další sezónu stráví na hostování v prvoligovém AFC Bournemouth. +more V lednu 2017 byl však povolán zpět do Chelsea.

AFC Bournemouth

Dne 30. června 2017 se Aké vrátil do Bournemouthu na trvalo za částku ve výši 20 milionů liber (rekord klubu); hráč se do klubu oficiálně připojil následující den, kdy se otevřelo letní přestupové období 2017. +more 21. července bylo oznámeno, že jeho Chelsea vložila do smlouvy klauzuli o možném zpětném odkupu Akého.

Manchester City

5. srpna 2020 přestoupil Aké do Manchesterem City za údajný poplatek 41 milionů liber; podespsal zde pětiletou smlouvu.

Reprezentační kariéra

Mládežnické reprezentace

Od roku 2010 působil v mládežnických reprezentacích Nizozemska. Byl kapitánem nizozemských výběrů do 17 a 19 let. +more S týmem do 17 let vyhrál v letech 2011 a 2012 Mistrovství Evropy U17. V roce 2011 se konalo v Srbsku a v roce 2012 ve Slovinsku, kde Nizozemsko porazilo ve finále Německo až v penaltovém rozstřelu. Aké sám jednu penaltu proměnil. Na turnaji hrál v záložní řadě.

Ve roce 2011 hrál i na Mistrovství světa hráčů do 17 let v Mexiku, kde mladí Nizozemci vyhořeli a obsadili s jedním bodem poslední čtvrté místo v základní skupině A.

Aké zažil svůj mezinárodní debut v přátelském utkání proti Maroku, které Nizozemsko vyhrálo 1:2.