Next Generation ATP Finals 2018

8
4
2

Next Generation ATP Finals 2018 je tenisový turnaj, který se konal v listopadu 2018 v italském městě Milán. Turnaj je určen pro tenisty do 21 let a je považován za finále sezóny ATP Next Generation. Na turnaji se utkalo osm nejlepších hráčů do 21 let ve dvou skupinách po čtyřech hráčích. Nejlepší dva hráči z každé skupiny postoupili do semifinále, kde se utkali o místo ve finále. Ve finále se pak utkali vítězové z obou semifinálových zápasů. Vítězem turnaje se stal Stefanos Tsitsipas z Řecka, který ve finále porazil Australana Alexe de Minaura. Tsitsipas se tak stal prvním Řekem, který vyhrál Next Generation ATP Finals.

Next Generation ATP Finals 2018 představoval jeden ze dvou závěrečných tenisových turnajů mužské profesionální sezóny 2018 pro sedm nejvýše postavených mužů do 21 let věku ve dvouhře žebříčku ATP (Emirates ATP Race to Milan) a jednoho hráče startujícího na divokou kartu.

Druhou závěrečnou událostí se stal navazující Turnaj mistrů hraný v Londýně, kde triumfoval Němec Alexander Zverev odhlášený z milánské akce. Druhým odstoupivším se stal Kanaďan Denis Shapovalov pro vyčerpání v závěru sezóny.

Exhibiční turnaj se odehrával ve dnech 6. až 10. +more listopadu 2018 v italském Miláně. Dějištěm konání byla hala Fieramilano, součást výstaviště Fiera Milano, s instalovaným dvorcem s tvrdým povrchem. Celková dotace i prize money činily 1 335 000 amerických dolarů a hráči neobdrželi žádné body do žebříčku ATP.

Formát téměř kopíroval složení Turnaje mistrů, s dvěma čtyřčlennými skupinami, z nichž první dva postoupili do semifinále. Vítězové semifinálových duelů se střetli ve finále a na poražené čekal zápas o třetí místo.

Titul získal 20letý Řek a světová patnáctka Stefanos Tsitsipas, jenž vyhrál všech pět zápasů. V zápase o třetí místo zvítězil Rus Andrej Rubljov.

Upravená pravidla

Turnaj se odehrával ve formátu rychlého tenisu Fast4, se sety na čtyři gamy, bez výhod v jejich průběhu a s pokračováním výměny po doteku míče na podání. K výhře bylo potřeba tří vítězných sad. +more Časomíra na dvorci zajistila rozehrání výměny podáním do 25 sekund od zahlášení stavu rozhodčím. Soupeři měli povolenou maximálně jednu zdravotní přestávku (medical timeout) na zápas a omezeno bylo koučování ze strany trenérů. Publikum se smělo při zápase pohybovat, vyjma prostoru kolem základních čar. Hlášení autů probíhalo elektronickým systémem jestřábího oka, s možností hráčovy výzvy a kontroly na obrazovce při zahlášení přešlapu nohou na servisu (foot fault).