O Srdce Mladého světa 1966

8
4
2

Turnaj o Srdce Mladého světa uspořádaný roku 1966 byl 1. ročníkem československé fotbalové soutěže ženských družstev, která se pod záštitou tuzemského týdeníku Mladý svět konala až do roku 1990.

Dvacet šest ženských a dívčích týmů se o víkendu 22. a 23. +more října sešlo v hlavním městě na hřištích Slavie Praha a Spartaku Vršovice. Finále, ve kterém se utkala Slavia se Spartou Praha, rozhodla jedinou brankou ve prospěch domácích řecká fotbalistka Leftera Paraskevopulová.

První ročník soutěže se setkal se zájmem sportovkyň, veřejnosti (na zápasy dorazilo okolo 3 500 diváků) i ohlasem v celostátním tisku. Turnaj Mladého světa odstartoval obrodu ženské kopané v Československu a v následujících letech byl považován za neoficiální mistrovství republiky, kterého se později účastnila i zahraniční družstva.

...

Vypsání turnaje a registrace

Zájem o ženský fotbal v Mladém světě spustil vzpomínkový článek Libuše Drahovzalové, průkopnice ženské kopané a prvorepublikové brankářky z Brna. Týdeník se ještě toho roku rozhodl uspořádat vlastní turnaj. +more Uzávěrka přihlášek byla 10. září. Vyzýváme zájemkyně o turnaj Mladého světa dívčích jedenáctek v kopané, aby poslaly přihlášky sportovní rubrice našeho časopisu do 10. září. (…) Vítězná jedenáctka vyhraje kromě slávy i zájezd do zahraničí s Cestovní kanceláří ČSM. Zájem byl velký - přestože oficiálně v Československu ženský fotbal neexistoval, předběžných přihlášek dorazilo 34, potvrzených 26. Jednalo se o týmy ze středních škol a průmyslových závodů, ale také o družstva poskládaná z házenkářek (to byl případ tří ze čtyř nejlepších celků) nebo hráček pozemního hokeje (Viktoria Žižkov). Zajímavostí je, že žižkovské pozemkářky si ten víkend připsaly kontumační porážku, tudíž je pravděpodobné, že účast na fotbalovém turnaji upřednostnily před svou vlastní soutěží. Mezi favoritky patřilo družstvo Rapid Jihlava, oddíl dívčí kopané, který toho roku zvítězil v Poháru Moravy. Nejmladší účastnici bylo pouhých deset let. Byla náhradnicí v týmu Slavie, který zde pod vedením Viléma Marzina, začal psát svou úspěšnou historii. Vážení přátelé.

Na základě Vaší výzvy přihlašujeme do celostátního turnaje v kopané žen, který vypsal Váš časopis, naše družstvo žen složené z členek naši [sic] TJ Slavia Praha.

Prosíme o potvrzení naší přihlášky, které adresujte na naši TJ k rukám s. Marzina, které je trenerem [sic] tohoto družstva.

Výsledky zápasů

Turnaj se odehrál během dvou víkendových dnů vyřazovacím systémem bez odvet. Oproti původním předpokladům dorazilo o dva týmy méně, a tak se rozpis zápasů lišil oproti tomu otištěnému před samotnou akcí v Mladém světě. +more Nakonec se 20 družstev utkalo v prvním kole a šest se volným losem posunulo do druhého kola. Zvítězila Slavia před Spartou, zbytkovým čs. výběrem a Bohemians.

Baník Příbram1:0Sokol Poštorná
* Tým byl složen až na místě ze zájemkyň, které přijely z Kladna, Teplic, Loun, Třince a Prahy. +more Trenérské role se ujala iniciátorka turnaje, Libuše Drahovzalová.

Zbytek ČSSR6:4Bohemians Praha
* Místo zápasu se zahrávalo deset pokutových kopů.

Finále

Slavia Praha1:0Sparta Praha

Konečné pořadí a ceny pro vítězné celky

1. Slavia PrahaPerníkové srdce Mladého světa, pohár ÚV ČSM, dvoudenní zahraniční zájezd, poukázka v hodnotě 1 100 Kčs do prodejny s oděvy, dresy a odznaky Mladého světa. +more
2. Sparta PrahaPerníkové srdce (menší), dresy od Čs. televize, odznaky Mladého světa.
3. Zbytek ČSSRPerníkové srdce (menší), knižní odměny Čs. výboru žen, odznaky Mladého světa.
4. Bohemians PrahaKnižní odměny Čs. výboru žen, odznaky Mladého světa.