Omíd Naurózí

8
4
2

Omíd Hádží Naurózí (* 18. února 1986) je bývalý íránský zápasník - klasik, olympijský vítěz z roku 2012.

...

Sportovní kariéra

Je rodákem z lúrské vesnice Behargan (بهرغان‎). Vyrůstál a zápasit začal v 9 letech v Širázu pod vedení Elijáse Kánúnpura. +more Pod vedením trenéra Mohammadalí Čámijáního se od 14 let specializoval na řecko-římský styl. V íránské mužské reprezentaci se prosazoval od roku 2009 ve váze do 60 kg. V roce 2012 startoval jako úřadující mistr světa na olympijských hrách v Londýně a postupem do finále proti Gruzínu Revazi Lašchimu potvrdil roli favorita. Taktický první finálový set vyhrál 1:0 na technické body potom co se ubránil nařízenému parteru půl minuty před koncem. Ve druhém setu po minutě vytlačil Lašchiho ze žíněnku a bodový náskok 1:0 udržel do konce hrací doby. Získal zlatou olympijskou medaili.

Po olympijských hrách v Londýně doplácel na spory představitelů íránské zápasnické federace úzce napojené na íránský politický systém (parlamentní, prezidentské volby) a v reprezentaci se často neobjevoval. V roce 2016 se kvalifikoval na olympijské hry v Riu, kde vypadl ve čtvrtfinále s Gruzínem Šmagim Bolkvadzem 0:2 na technické body. +more Vzápětí ukončil sportovní kariéru.