4
2

Čas: UTC | Datum: .

[[Portál:Sportovní aktuality 2005'Leden 2006'>>

31. +more ledna :České basketbalistky budou na mistrovství světa v Brazílii hrát v základní skupině D s Francií, Kubou a Tchaj-wanem. Rozhodlo o tom losování v São Paulu. :Česká tenistka Nicole Vaidišová porazila v prvním kole tenisového turnaje v Tokiu domácí Riku Fudžiwaraovou. 30. ledna :Australská plavkyně Jade Edmistoneová v rozplavbě australského šampionátu v Melbourne vytvořila časem 30,31 sekundy nový světový rekord na 50 m prsa. 29. ledna :Na juniorském mistrovství světa v biatlonu v americkém středisku Presque Isle získal český závodník Petr Hradecký druhou medaili. Ve stíhacím závodu na 12,5 km skončil třetí. :Švýcar Roger Federer se stal vítězem mužské dvouhry na tenisovém turnaji Australian Open v Melbourne. :Vítězem smíšené čtyřhry tenisového turnaje Australian Open se stal pár Martina Hingisová (Švýcarsko) a Maheš Bhúpathí (Indie). 28. ledna :Český biatlonista Petr Hradecký se stal v americkém středisku Presque Isle juniorským mistrem světa ve sprintu (závod na 10 km). :V nizozemském Zeddamu se Zdeněk Štybar stal mistrem světa v cyklokrosu mezi jezdci do 23 let. Mezi juniory zvítězil nizozemec Boy Van Poppel. Nejlepší český junior David Menger skončil šestý. V hodnocení národů obsadilo Česko druhé místo, zvítězili Nizozemci. :Závod ve sjezdu Světového poháru v německém Garmisch-Partenkirchenu vyhrál rakouský lyžař Hermann Maier. Je to jeho 53. vítězství v kariéře a třetí v této sezoně. Na druhém a třetím místě skončili jeho krajané Klaus Kröll a Andreas Buder. :Na festivalu extrémních sportů X-Games, který se koná v americkém Aspenu, postoupili do nedělního finálového závodu oba čeští skikrosaři. Stanley Hayer obsadil jedenácté místo, Tomáš Kraus byl devatenáctý. * Tenisový turnaj Australian Open: ** Vítězkou ženských dvouher se stala francouzská hráčka Amélie Mauresmová, která tak získala první grandslamový titul v kariéře. ** V mužských čtyřhrách zvítězili bratři Mike a Bob Bryanovi. 27. ledna :Na závod světového poháru ve skocích na lyžích v polském středisku Zakopané se kvalifikovali všichni čeští závodníci - Jakub Janda, Jan Matura, Jan Mazoch i Borek Sedlák. :Posledním finalistou tenisového turnaje Australian Open se stal švýcarský tenista Roger Federer který porazil Němce Nicolase Kiefera. :Ve švýcarském Montreux proběhlo losování skupin pro kvalifikaci na Mistrovství Evropy ve fotbale 2008. Česko bude hrát ve skupině D spolu s Německem, Slovenskem, Irskem, Walesem, Kyprem a San Marinem. :Vítězkami ženské čtyřhry na tenisovém turnaj Australian Open se staly Číňanky Jen C' a Ťie Čeng. Ve finále porazily favorizované Lisu Raymondovou z USA a domácí Samanthu Stosurovou 2:6, 7:6 a 6:3. 26. ledna * Tenisový turnaj Australian Open: ** V mužských dvouhrách do finále postoupil český hráč Martin Damm společně s Indem Leandrem Paesem do finále. V případě jejich výhry by Martin Damm získal svůj první grandslamový titul v kariéře. ** O titul titul v ženských dvouhrách se utkají Belgičanka Justine Heninová-Hardenneová s Francouzkou Amélií Mauresmovou. ** Do finále mužské dvouhry překvapivě postoupil nenasazený Marcos Baghdatis z Kypru když porazil v pěti setech 3:6, 5:7, 6:3, 6:4 a 6:4 turnajovou čtyřku Argentince Davida Nalbandiana. :Novým trenérem české mužské basketbalové reprezentace se stal Zdeněk Hummel. :Mezinárodní automobilová federace (FIA) potvrdila účast japonského týmu Super Aguri v seriálu Formule 1. 25. ledna :Ve čtvrtfinále tenisového turnaje Australian Open podlehla Švýcarka Martina Hingisová Belgičance Kim Clijstersové 3:6, 6:2 a 4:6 a byla tak z turnaje vyřazena. Belgická hráčka se tímto vítězstvím posunula na první místo světového žebříčku. :V anketě FIBA o nejlepší basketbalistku Evropy za rok 2005 zvítězila ruská pivotka Maria Stěpanovová. Na pátém místě skončila česká hráčka Eva Vítečková. 24. ledna :Legendární kanadský hokejista Mario Lemieux ze zdravotních důvodů ukončil svoji kariéru. :Snowboardista Martin Černík byl dodatečně nominován na Zimní olympijské hry v italském Turíně. Česká výprava na olympiádu tak bude mít rekordních 83 reprezentantů. :Stáj formule 1 Ferrari představila na trati v Mugellu veřejnosti vůz pro sezónu 2006. 23. ledna :Na tenisovém turnaji Australian Open v dvouhrách vypadla poslední česká tenistka Nicole Vaidišová, když v osmifinále podlehla Francouzce Amelii Mauresmové hladce 1:6 a 1:6. :Český akrobatický lyžař Aleš Valenta skončil na závodě Světového poháru v Lake Placid osmý a v průběžném hodnocení se tak posunul na 14. místo. :Basketbalista Kobe Bryant z týmu Los Angeles Lakers v zápase s Torontem nastřílel 81 bodů a stal se tak druhým nejúspěšnějším střelcem v historii NBA. Rekord drží od roku 1961 Wilt Chamberlain, který za tým Philadelphie dal při zápase s New Yorkem rovných 100 bodů. 22. ledna :Druhý závod Světového poháru v severské kombinaci v Harrachově vyhrál finský sdruženář Hannu Manninen, druhý skončil Němec Björn Kircheisen a třetí jeho krajan Georg Hettich. Nejlepší z Čechů Pavel Churavý obsadil 20. místo. :V úvodním závodu mistrovství světa v rallye v Monte Carlu zvítězil finský pilot Marcus Grönholm s vozem Ford Focus. 21. ledna :Česká hráčka Nicole Vaidišová na tenisovém turnaji Australian Open v Melbourne postoupila do čtvrtého kole. Druhá zbývající česká hráčka Iveta Benešová prohrála se Švýcarkou Martinou Hingisovou a v turnaji tak končí. :V závodu Světového poháru v skiatlonu v německém Oberstdorfu obsadila česká závodnice Kateřina Neumannová třetí místo. V průběžném pořadí poháru tak klesla na páté místo. 20. ledna :Na tenisovém turnaji Australian Open v Melbourne vypadla obhájkyně titulu Američanka Serena Williamsová, když prohrála už ve třetím kole ze Slovenkou Danielou Hantuchovou po setech 1:6 a 6:7. :Z kvalifikace na závodu Světového poháru ve skocích na lyžích v japonském Sapporu postoupili všichni čeští reprezentanti: Jan Matura, Antonín Hájek, Jan Mazoch a Ondřej Vaculík. Jakub Janda se závodu neúčastní. 19. ledna :Ruská krasobruslařka Irina Slucká získala sedmý titul mistryně Evropy. Stala se tak první ženou v historii s tímto počtem titulů. :Česká výprava na Zimní olympijské hry v italském Turíně bude mít rekordních 82 sportovců. :Do třetího kole tenisového turnaje Australian Open v Melbourne postupují dvě české hráčky - Iveta Benešová a Nicole Vaidišová. :Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová získala cenu Gutha Jarkovského za rok 2005. Cenu uděluje nejlepšímu sportovci Český olympijský výbor. 18. ledna :Z druhého kola tenisového turnaje Australian Open v Melbourne zatím nepostoupil žádný český hráč - z turnaje tak vypadli i nasazení Radek Štěpánek a Tomáš Berdych. :Brankář české fotbalové reprezentace a londýnské Chelsea Petr Čech zvítězil v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) o nejlepšího brankáře roku. 17. ledna :Na tenisovém turnaji Australian Open v Melbourne zatím do druhého kola postupuje jediná česká hráčka Iveta Benešová. Z bojů jsou již vyřazeni Ivo Minář, Lucie Šafářová a Robin Vik. :Na Zimních olympijských hrách v italském Turíně bude startovat nejméně 80 států, což je rekord v počtu zúčastněných zemí. Zastoupeny budou i exotické země jako je Etiopie a možná i Ghana. 16. ledna :Do fotbalové sestavy roku 2005, kterou na internetových stránkách Evropské fotbalové unie sestavovali fanoušci, se dostali dva Češi: záložník Pavel Nedvěd a brankář Petr Čech.