Rallye Nový Zéland 2001

8
4
2

Rallye Nový Zéland 2001 byl sedmým závodem mistrovství světa v rallye 2001. Konal se mezi 22. a 24. červnem 2001 a byl pořádán na Novém Zélandu. Závod se skládal z 24 rychlostních zkoušek, které byly rozloženy po celém ostrově Severního Nového Zélandu. Vítězem tohoto závodu se stal norský jezdec Petter Solberg s vozem Subaru Impreza WRC. Tímto vítězstvím získal Solberg své první vítězství v kariéře a stal se třicátým osmým vítězem mistrovství světa v rallye. Na druhém místě se umístil Richard Burns s vozem Subaru Impreza WRC, který za Solbergem zaostal o necelou minutu. Třetí místo obsadil španělský jezdec Carlos Sainz s vozem Ford Focus RS WRC. Tento závod byl významný také tím, že se jednalo o první rallye, kterou po smrti Richarda Burnse absolvoval jeho krajan Colin McRae. McRae skončil na 10. místě se svým vozem Ford Focus RS WRC. Rallye Nový Zéland 2001 byl označován jako jedna z nejbláznivějších a nejnepředvídatelnějších rallye sezóny s mnoha nehodami a technickými problémy vozů. O to víc bylo vítězství Pettera Solberga považováno za impozantní.

Rallye Nový Zéland 2001 byla desátou soutěží Mistrovství světa v rallye 2001. Zvítězil zde Richard Burns s vozem Subaru Impreza WRC.

Průběh soutěže

Jako první startoval lídr šampionátu Tommi Mäkinen s vozem Mitsubishi Lancer EVO VI, který tak ostatním čistil trať a ztrácel. Burns se vinou drobných technických problémů propadl na deváté místo. +more V etapě vedl Marcus Grönholm s vozem Peugeot 206 WRC. V plánu týmu Peugeot Sport bylo, aby Grönholm zpomalil a šetřil vůz. Dali mu ale špatné časové informace a on se propadl na druhé místo. První byl Kenneth Eriksson s vozem Hyundai Accent WRC. V druhé etapě se Grönholmovi nedařilo zajíždět dobré časy. Naopak čtyři testy vyhrál Burns a posunul se do čela. Lehce havarovali jezdy týmu Ford M-Sport, Francois Duval a Colin McRae, ale oba mohli pokračovat v závodě. McRae udržel druhé místo a třetí byl Harri Rovanperä s Peugeotem. Ve třetí etapě Burns ztrácel, McRae ale dostal smyk a tak Burns vedení udržel. Rovanperä se propadl na čtvrté místo a třetí byl Carlos Sainz s Fordem. Pátý byl po smyku Grönholm. V závěru dostal smyk i Sainz a propadl se.

#Richard Burns, Robert Reid - Subaru Impreza WRC #Colin McRae, Nicky Grist - Ford Focus RS WRC #Harri Rovanperä, Risto Pietiläinen - Peugeot 206 WRC #Carlos Sainz, Luis Moya - Ford Focus RS WRC #Marcus Grönholm, Timo Rautiainen - Peugeot 206 WRC #Didier Auriol, Denis Giraudet - Peugeot 206 WRC #Petter Solberg, Phil Mills - Subaru Impreza WRC #Tommi Mäkinen, Risto Mannisenmäki - Mitsubishi Lancer EVO VI #Alister McRae, David Senior - Hyundai Accent WRC #Kenneth Eriksson, Staffan Parmander - Hyundai Accent WRC