8
4
2

Richarlison de Andrade (* 10. května 1997 Nova Venécia), známý jako Richarlison, je brazilský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka v anglickém klubu Tottenham Hotspur FC a v brazilském národním týmu.

Svou profesionální kariéru zahájil v roce 2015 v brazilském týmu América Mineiro, kde pomohl týmu k postupu do Série A a poté přestoupil do Fluminense. Zde odehrál celkem 67 zápasů a vstřelil 19 gólů v jeho dvou sezónách v klubu. +more Poté přestoupil do anglického Watfordu a o rok později do Everton.

Na reprezentační úrovni debutoval Richarlison v Brazílii v roce 2018 a byl členem týmu, který vyhrál Copu América 2019.

...
...
...

América Mineiro

Richarlison de Andrade se narodil 10. května 1997 v Nové Venécii. +more V prosinci 2014 se stal členem mládeže brazilského týmu América Mineiro. V červnu 2015 byl předělen do A-týmu manažerem Givanildem Oliveirou.

Richarlison debutoval 4. července 2015 při domácím vítězství 3:1 proti týmu Mogi Mirim. +more Poté, co vytřídal Cristiana, vstřelil poslední gól zápasu. O sedmnáct dní později prodloužil svoji smlouvu do roku 2018.

Dne 21. listopadu 2015, když si América zajistila postup do Série A díky domácí remíze 1:1 proti Ceará, byl Richarlison na konci zápasu vyloučen za faul na Charlese.

Fluminense

Dne 29. prosince 2015 přestoupil Richarlison do prvoligového Fluminense; v klubu podepsal pětiletou smlouvu. +more Debutoval 13. května 2016 v odvetném zápase druhého kola Copa do Brasil a přispěl ke všem gólům svého týmu při remíze 3:3 proti klubu Ferroviaria.

V lize debutoval o dva dny později při výhře 1:0 proti svému bývalému klubu Américe Mineiro. Svůj první gól v lize vstřelil 26. +more června; jednalo se o vítězný gól v utkání proti Flamengu.

V roce 2017 se Richarlison zúčastnil své první kontinentální soutěže, a to Copy Sudamericana. V soutěži odehrál čtyři zápasy a skóroval v zápasech proti uruguayskému Liverpoolu a ekvádorskému Universidad Católica.

Watford

Watford (2017) Richarlison přestoupil do anglického prvoligového klubu Watford FC za 11,2 milionu liber 8. +more srpna 2017, podepsal zde smlouvu na pět let . V klubu debutoval při remíze 3:3 proti Liverpoolu v prvním kole Premier League 2017/18. Ve svém dalším zápase, 19. srpna proti AFC Bournemouth, vstřelil svůj první gól v klubu při výhře 2:0. Byl jediným hráčem Watfordu, který odehrál všechny ligové zápasy v sezóně, v jejímž průběhu vstřelil pět branek.

Everton

Dne 24. července 2018 přestoupil Richarlison do Evertonu za poplatek ve výši 35-50 milionů liber, kde se znovu setkal s bývalým manažerem Watfordu Marcem Silvou. +more Ve svém soutěžním debutu 11. srpna skóroval dvakrát při remíze 2:2 ve Wolverhamptonu Wanderers. O dva týdny později byl vyloučen v prvním poločase zápasu proti Bournemouthu po střetu s Adamem Smithem.

Kvůli špatné formě evertonských útočníků nastoupil Richarlison 6. října do utkáí proti Leicesteru City a v 7. +more minutě skóroval při venkovní výhře 2:1. O čtyři týdny později skóroval dvakrát při vítězství 3:1 nad Brightonem. Richarlison dokončil sezónu jako nejlepší střelec Evertonu spolu s Gylfi Sigurðssonem, když vstřelil 13 góleů v Premier League a další branku přidal v FA Cupu.

Richarlison pokračoval ve své skvělé formě i v následující sezóně, když se opět stal nejlepším klubovým střelcem, tentokrát spolu s Dominicem Calvertem-Lewinem. Oba hráči vstřelili 15 branek ve všech soutěžích.

Dne 3. prosince 2019 podepsal Richarlison novou pětiletou smlouvu. +more V Merseyside Derby dne 17. října 2020 byl Richarlison vyloučen v posledních minutách utkání za faul na Thiaga, který španělského záložníka vyřadil ze hry na téměř tři měsíce. 20. února 2021 vstřelil první gól při výhře 2:0 nad Liverpoolem na Anfieldu, jednalo se o první venkovní vítězství Evertonu nad svými rivaly od září 1999.

Brazilské reprezentace (2017) Richarlison byl nominován do brazilského týmu do 20 let na Mistrovství Jižní Ameriky 2017. +more Na turnaji odehrál osm utkání a vstřelil dva góly.

Dne 27. srpna 2018 byl poprvé povolán do seniorské reprezentace trenérem Titeem na přátelské utkání proti USA a Salvadoru, jako náhradník za zraněného Pedra. +more Debutoval proti Američanům 7. září na stadionu MetLife v New Jersey, kde v 75. minutě vystřídal Roberta Firmina při výhře 2:0, a o čtyři dny později, ve svém druhém zápase, vstřelil své první reprezentační góly; dvakrát se prosadil při výhře 5:0 nad Salvadorem.

V květnu 2019 byl zařazen do 23členného brazilského výběru hráčů na Copu América, která se konala v Brazílii. 7. +more července, ve finále proti Peru na stadionu Maracanã, vystřídal Richarlison ve druhém poločase Firmina a proměnénou penaltou zvýšil na konečných 3:1.

Představil se na Mistrovství světa konané v listopadu a prosinci roku 2022 v Kataru. Navzdory říjnovému zranění jej trenér Tite zahrnul do nominace, v níž byla řada dalších ofenzivních hvězd. +more Brazílie, jeden z favoritů, v úvodním zápase dne 24. listopadu vyzvala Srbsko a Richarlison byl na trávníku od počátečního hvizdu. Na pravém křídle terorizoval soupeřovu obranu a ve druhé půli vstřelil oba góly vzájemného duelu. Po hodině hry dorazil míč do sítě po odražené střele Viníciuse a o deset minut později vstřelil jeden z nejhezčích gólů turnaje, když míč ve vzduchu akrobaticky trefil tzv. nůžkami. FIFA jej zvolila hráčem zápasu.

Personal life

Dne 9. srpna 2015 podepsal Richarlison tříletou sponzorskou smlouvu s americkou firmou Nike.