Samuel Boden

8
4
2

Samuel Standidge Boden (4. dubna 1826, Kingston upon Hull - 13. ledna 1882, Londýn) byl anglický šachový mistr a novinář 19. století.

Z Bodenových šachových výsledků lze jmenovat: * druhé místo na šachovém turnaji při prvním kongresu British Chess Association roku 1857 v Manchesteru (turnaj vyhrál Johann Jacob Löwenthal), * vítězství nad Johnen Owenem roku 1858 v poměru 7:2 (=2), * prohru s Paulem Morphym roku 1858 v poměru 1:6 (=4), * druhé místo na šachovém turnaji při čtvrtém kongresu British Chess Association roku 1861 v Bristolu (turnaj vyhrál Louis Paulsen),

Boden byl dlouhodobým šachovým redaktorem (od 1858 do 1873) v The Field Magazine a rovněž napsal knihu A Popular Introduction to the Study and Practice of Chess (1851). S jeho jménem je spojen jednak tzv. +more Boden-Kieseritzkyho gambit 1. e4 e5 2. Jf3 Jf6 3. Sc4 Jxe4 4. Jc3 Jxc3 5. dxc3 f6 ve Hře dvou jezdců v obraně, jednak tzv. Bodenův mat, tj. mat s pomocí dvou střelců, který použil právě Boden roku 1853 v Londýně v partii s R. Schulderem.

...

Kategorie:Narození 1826 Kategorie:Úmrtí 1882 Kategorie:Britští šachisté Kategorie:Angličtí šachisté Kategorie:Muži Kategorie:Narození 4. +more dubna Kategorie:Úmrtí 13. ledna Kategorie:Narození v Kingstonu upon Hull.