Scott Francis McTominay (* 8. prosince 1996 Lancaster) je skotský profesionální fotbalista, který hraje na pozici středního záložníka v anglickém klubu Manchester United FC a ve skotském národním týmu.

McTominay je odchovancem Manchesteru United a v klubu debutoval v květnu 2017. Narodil se v Anglii, nicméně prostřednictvím svého otce měl možnost reprezentovat Skotsko. +more Ve skotské reprezentaci debutoval v březnu 2018.

...

Manchester United

Svou první profesionální smlouvu v klubu podepsal v červenci 2013. Mezi roky 2013 a 2015 odehrál 7 utkání v týmu do 18 let. +more McTominay vynechal většinu sezóny 2014/15 kvůli růstovým problémům, když během dvou let vyrostl o 35 centimetrů.

McTominay se v průběhu sezóny 2015-16 znovu potýkal se zraněními a odehrál jen 11 zápasů v týmech do 19 let a do 21 let. V následující sezóně se stal hlavní oporou týmu do 21 let; vstřelil tři góly v 21 utkáních.

Sezóna 2016/17

Dne 30. dubna 2017 byl McTominay poprvé povolán na lavičku náhradníků, a to na ligový zápas proti Swansea City. +more Poprvé nastoupil do utkání 7. května proti Arsenalu, a 21. května startoval v posledním zápase sezóny Premier League při vítězství 2:0 proti Crystal Palace.

Sezóna 2017/18

Před sezónou 2017/18 byl McTominay povolán na předsezónní přátelské zápasy ve Spojených státech proti norskému klubu Vålerenga a italské Sampdorii. 30. +more července 2017 v zápase proti Vålerenga IF vystřídal v 60. minutě Paula Pogbu a o 10 minut později vstřelil svůj první seniorský gól, usmírnil tak skóre na konečných 3:0. V evropských pohárech debutoval 18. října v utkání proti Benfice, když vystřídal Henricha Mchitarjana v nastaveném čase. O dva dny později podepsal McTominay novou smlouvu s United do června 2021, s možností prodloužení o další rok.

Sezóna 2018/19

Dne 21. ledna 2019 podepsal McTominay prodloužení smlouvy do roku 2023. +more Svůj první zápas pod novým manažerem Oleho Gunnara Solskjæra odehrál 24. února Liverpoolu, nahradil zraněného Nemanje Matiće. Svůj první soutěžní gól v klubu vstřelil 2. dubna 2019 v jeho 41. zápase v klubu, a to při prohře 2:1 proti Wolverhamptonu Wanderers.

Sezóna 2019/20

McTominay vstřelil 30. září 2019 svůj první gól na Old Trafford v utkání proti Arsenalu. +more 27. října McTominay vstřelil 2000. gól klubu v Premier League při vítězství 3:1 proti Norwichi na Carrow Road. 26. prosince utrpěl McTominay zranění kolene, které ho vyřadilo ze hry na dva měsíce. Dne 27. února vstřelil McTominay svůj první gól evropských pohárech, a to v šestnáctifinále proti Club Brugge, a pomohl United k výhře 5:0. 8. března vstřelil druhý gól United při výhře 2:0 proti Manchesteru City, když využil chyby brankáře Edersona a dak gól do prázdné branky ze 40 metrů.

Dne 23. června 2020 podepsal McTominay novou smlouvu s Manchesterem United do června 2025.

Sezóna 2020/21

Dne 30. září 2020 vstřelil McTominay svůj první gól v sezoně, a to při výhře 3:0 nad Brightonem v EFL Cupu. +more 20. prosince 2020 vstřelil dvě branky během prvních 3 minut domácího vítězství 6:2 proti Leeds United. Bylo to poprvé v historii Premier League, kdy hráč skóroval dvakrát v úvodních třech minutách hry.

Dne 2. února 2021 dal McTominay gól při rekordní domácí výhře 9:0 proti Southamptonu. +more O čtyři dny později na to navázal další brankou v zápase proti Evertonu. Jednalo se již o jeho šestou branku v sezóně, překonal tak svůj individuální rekord.

McTominay se narodil v Anglii, ale díky svému otci pocházejícímu z Helensburghu měl možnost reprezentovat Skotsko. McTominay se pro skotskou reprezentaci rozhodl v 2018, když byl nominován na dvě přátelská utkání.

Dne 23. března byl McTominay jedním ze čtyř hráčů, kteří debutovali ve skotské reprezentaci, a to v prvním utkání pod vedením nového trenéra Alexe McLeishe. +more Odehrál prvních 57 minut přátelského zápasu proti Kostarice, než ho vystřídal Stuart Armstrong. Svůj soutěžní debut si odbyl v září 2018, když v 79. minutě vystřídal Calluma McGregora při výhře 2: 0 proti Albánii.