Skoky na lyžích na Zimních olympijských hrách 1928

8
4
2

Skoky na lyžích na Zimních olympijských hrách 1928 byly pátým ročníkem skoků na lyžích na Zimních olympijských hrách. Soutěže se konaly v Lahtii ve Finsku. Skoky na lyžích byly poprvé zařazeny do programu olympijských her, přičemž soutěž probíhala jako individuální závod mužů. Vítězem se stal norský skokan Andreas Haugen, který získal zlatou medaili. Stříbrnou medaili získal jeho krajan Johan Reusch, a bronzovou medaili získal Narvik Haug. Skoky na lyžích byly pozitivně přijaty a staly se pevnou součástí programu Zimních olympijských her.

Skoky na lyžích se konaly, na rozdíl od Chamonix, v předposlední den olympijských soutěží. Skákalo se na můstku s kritickým bodem K66, který vyprojektoval Ing. Straumann. Protože jeho profil však nebyl nejšťastnější, probíhaly na něm do posledních chvil úpravy.

Závod se skládal ze dvou skoků. Skoky hodnotili tři rozhodčí a výsledná známka se vytvořila jako průměr z jejich známek.

Již při tréninku došlo k řadě zranění, mezi závodníky, kteří se díky němu nemohli zúčastnit závodů, byl i československý reprezentant Willy Dick. K závodu nastoupilo nakonec 40 závodníků, klasifikováno jich bylo 38. +more Během závodu došlo celkem k 11 pádům.

V prvním kole byl, vzhledem k zledovatělé stopě, přes protesty Středoevropanů snížen nájezd. Nikdo ze závodníků se tak svým skokem nedostal přes 60 metrů. +more Ve druhém kole se zvýšil na žádost Středoevropanů a Norů nájezd o 5 metrů, i když s tím jury zprvu nesouhlasila, a tím pádem se prodloužily i skoky. Nejdelší skok předvedl vítěz z Chamonix, Nor Jacob Tullin Thams, který se tak snažil dohnat manko z prvního kola. Svůj 73 metrů dlouhý skok však na doskočišti neustál a po pádu a zranění byl z bojů o medaile vyřazen. Podobně dopadl i další favorit, Nor Hans Kleppen. Tento vývoj závodu otevřel cestu k medailím dalším skokanům. Suverénním vítězem se stal Alf Andersen, za ním si pak skoky na jistotu pojistili medaile Sigmund Ruud a československý reprezentant Rudolf Burkert. Ten tak vybojoval v tomto závodě historicky první medaili ze zimních olympijských her pro Československo.

Přehled medailí

PořadíZeměZlatá olympijská medaile Zlato+moresvg|25px'>Stříbrná olympijská medaile StříbroBronzová olympijská medaile BronzCelkově