8
4
2

Dějiště závodů

Můstky byly vybudovány speciálně pro olympijské hry. Velký můstek HS140 zažil premiéru rok před olympiádou při závodě Světového poháru. +more Reakce na můstek byla rozpačitá. Leží v atypicky vysoké nadmořské výšce (1535 metrů), skokani necítí tlak do lyží a každý závan větru citelně ovlivňuje délku skoku. Někteří sportovci považují profil můstku za zastaralý a závody na něm za loterii. Němečtí skokani jej označili za „divný“, finští za „takřka nemožný“. Nerad na něm závodí i český skokan Jakub Janda. Můstek má však platnou homologaci od Mezinárodní lyžařské federace.

Olympijské můstky HS 140 a HS 106 se nacházejí v městě Pragelato, jenž leží 85 km severně od Turína. Vedle nich jsou v areálu tři tréninkové můstky K60, K30 a K15. +more Areál pojme 7500 návštěvníků. Rekord velkého můstku drží polský skokan Adam Małysz a jeho hodnota činí 140,5 metru.

Česká účast

Český tým tvořili:

* Jakub Janda * Jan Matura * Jan Mazoch * Borek Sedlák * Ondřej Vaculík

Do závodu mohli nastoupit pouze čtyři skokani. Na středním můstku do soutěže nezasáhl Ondřej Vaculík, do závodu na velkém můstku nebyl nominován Jan Mazoch. +more V Turíně se nacházelo v roli předskokanů dalších pět českých sportovců (Michal Doležal, Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Tomáš Kyncl a František Vaculík).

Český tým poznamenaly dvě kontroverze. V původní nominaci chyběl vítěz závodu CoC Borek Sedlák, což vyvolalo kritiku od části odborné i laické veřejnosti. +more Problém se vyřešil v momentě, kdy se krátce před olympiádou zranil skokan Antonín Hájek a uvolněné místo obsadil právě Borek Sedlák.

Druhá kauza zřejmě částečně poznamenala výkony české i světové skokanské jedničky Jakuba Jandy. Trenéra české reprezentace Vasji Bajce se dotkla kritika činovníků českého skoku ze strany serveru skoky. +morecz. Bajc zvažoval, že na olympiádu nepojede, a funkcionář Leoš Škoda informaci předal novinářům. Jakub Janda později přiznal, že negativní publicita a atmosféra nejistoty se podepsala na jeho psychice i výkonech. V prvním závodě se nevešel do první desítky, v druhém ji uzavíral. Zůstal tak daleko za očekáváním.

Od Jana Matury se očekávalo umístění kolem druhé desítky, což splnil. Úkolem Jana Mazocha, Borka Sedláka a Ondřeje Vaculíka byl postup z kvalifikace, což také dokázali. +more Postupem do druhého kola však nikdo z nich nepřekvapil. V soutěži týmů byl úkolem české reprezentace postup do druhého kola, což se nepodařilo a tým skončil o místo níže na 9. příčce.

Přehled medailí

PořadíZeměZlatá olympijská medaile Zlato+moresvg|25px'>Stříbrná olympijská medaile StříbroBronzová olympijská medaile BronzCelkově