Slovinsko na Zimních olympijských hrách 1994

8
4
2

Slovinsko na Zimních olympijských hrách 1994 představovalo tým slovinských sportovců, který soutěžil na Zimních olympijských hrách v norském Lillehammeru. Celkem Slovinsko vyslalo do Norrs ve Skandinávii 29 sportovců, z toho 21 mužů a 8 žen, kteří se zúčastnili šesti sportovních disciplín. Slovinsko zaznamenalo na těchto hrách své nejlepší výsledky v historii. Osm sportovců získalo medaile, což byl vůbec nejlepší výsledek pro Slovinsko na olympijských hrách dosud. Celkově slovinský tým získal jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Úspěchů dosáhli zejména ve skocznskařských disciplínách. První medaili získal skokan na lyžích Franci Petek, který vybojoval stříbrnou medaili z individuálního závodu na můstku malém. O týden později si Jiří Parma připsal významný úspěch pro slovinský sport, když získal zlatou medaili v téže disciplíně. Parma také překonal světový rekord. Další medaili pro Slovinsko získal skokan na lyžích Matjaž Zupan, který vybojoval bronz ve středním můstku. V soutěži žen v této disciplíně obsadila Petra Kronbergerová druhé místo a získala tak stříbrnou medaili. V biatlonu se slovinským sportovcům nedařilo tak dobře, přesto se dvěma reprezentantkami podařilo skončit v první dvacítce. Nejlepší výsledky dosáhly Brigita Breská a Uroš Velepec, kteří obsadili 15. místo. Naproti tomu ve sjezdovém lyžování ani ledním hokeji se Slovincům nedařilo příliš úspěšně. Nejlepšího umístění ve sjezdu dosáhl Andrej Jerman, který skončil na 34. místě. V hokejovém turnaji na ledě obsadil slovinský tým předposlední 13. místo. Celkově lze však hodnotit účast Slovinska na Zimních olympijských hrách 1994 jako velký úspěch, neboť tým zaznamenal historicky nejvíce medailí a sportovci dosáhli nejlepších individuálních výkonů dosud.

Slovinsko na Zimních olympijských hrách 1994 reprezentovalo celkem 22 sportovců, 17 mužů a 5 žen, soutěžilo v 3 sportech.

Kategorie:Země na Zimních olympijských hrách 1994 Kategorie:Slovinsko na olympijských hrách