Superpohár UEFA 2013

8
4
2

Superpohár UEFA 2013 byl 38. ročník jednozápasové soutěže zvané Superpohár UEFA, pořádané evropskou fotbalovou asociací UEFA. Zápas se odehrál 30. srpna 2013 na stadionu Eden Aréna v hlavním městě České republiky - v Praze. Účastníky byli vítěz Ligy mistrů UEFA 2012/13 - německý FC Bayern Mnichov, a vítěz Evropské ligy UEFA 2012/13 - londýnský klub Chelsea FC. Vítězem se stal FC Bayern Mnichov, který porazil Chelsea až v penaltovém rozstřelu poměrem 5:4.

Místo konání

Superpohár UEFA 2013 se odehrál na stadionu Eden Aréna v Praze. Stadion má kapacitu 21 000 diváků a byl otevřen v květnu roku 2008. +more Je to poprvé, co se Superpohár UEFA hraje od zavedení jednozápasového formátu v roce 1998 jinde než v Monaku. Předešlých 15 ročníků se uskutečnilo na monackém stadionu Stade Louis II. Eden Aréna prošla před zápasem rekonstrukcí, vyměnil se kompletně trávník, instalovalo se silnější osvětlení (kvůli požadavkům televizních společností) a úpravy se týkaly i prostor pro zástupce médií, kvůli čemuž se snížila kapacita na cca 17 000 míst.

Zajímavosti

Chelsea FC byla 10 dní držitelem titulu z Ligy mistrů a zároveň z Evropské ligy, neboť finále Ligy mistrů mezi Bayernem Mnichov a Borussií Dortmund se hrálo později než finále Evropské ligy mezi Chelsea a Benfikou Lisabon. Než byl korunován nový vítěz LM, Chelsea držela trofej Ligy mistrů z ročníku 2011/12 a čerstvě z Evropské ligy 2012/13. +more * V Superpoháru vedli své týmy jejich noví trenéři, kteří stáli proti sobě ve španělské La Lize. José Mourinho převzal Chelsea po angažmá v Realu Madrid a Pep Guardiola jakožto nový trenér Bayernu v minulosti vedl největšího rivala královského klubu z Madridu, tým FC Barcelona. * Oba kluby, Bayern a Chelsea, na sebe narazily ve finále Ligy mistrů 2011/12, zápas se rozhodl až v penaltovém rozstřelu, který skončil poměrem 4:3 pro Chelsea.

Týmy

TýmKvalifikacePředchozí účast (tučně vítězné roky)
Bayern Mnichovvítěz Ligy mistrů UEFA 2012/131975, 1976, 2001
Chelsea FCvítěz Evropské ligy UEFA 2012/131998, 2012

Pravidla

Pokud by zápas skončil nerozhodným výsledkem v normální hrací době, následovalo by 30 minut prodloužení. Pokud by i poté nebylo rozhodnuto, následoval by penaltový rozstřel. +more Každému týmu je povoleno 7 náhradníků na lavičce a 3 střídání během utkání.