Sádeg Gúdarzí

8
4
2

Sádeg Saíd Gúdarzí (* 22. září 1987 Malajer) je íránský zápasník-volnostylař, stříbrný olympijský medailista z roku 2012.

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od útlého dětství pod vedením svého otce Saída v rodném Malajeru. Vrcholově se připravoval v Teheránu pod vedením Mohsen Káveho (محسن کاوه) a Pežmana Dorostkara. +more V íránské volnostylařské reprezentaci se prosazoval od roku 2009 ve váze do 74 kg. V roce 2012 startoval na olympijských hrách v Londýně jako jeden z hlavních favoritů na vítězství. Od úvodního kola potvrzoval formu a bez ztráty setu postoupil do finále proti Američanu Jordanu Burroughsovi. Úvodní set ztratil v 0:1 na technické body, když se v závěru nechal porazit útokem na nohy. Druhý set měl podobný scénář, po vyrovnané první části v závěru neuhlídal své nohy a deset sekund před koncem se nechal porazit na zem. Po porážce 0:2 na sety získal stříbrnou olympijskou medaili. V roce 2013 pokračoval v tréninku, ale na jaře začal mít zdravotní problémy v oblasti ramen a rukou způsobené krční páteří. Po poradě s lékaři musel předčasně ukončit sportovní kariéru.