Tenis na Letních olympijských hrách 1996

8
4
2

Tenis na Letních olympijských hrách 1996 byl jednou z disciplín tenisového turnaje, který se konal v Atlantě, ve Spojených státech amerických. Turnaj se konal v období od 23. července do 3. srpna 1996. Na třech dvorcích se utkalo celkem 94 tenistů – 48 mužů a 46 žen. Herní systém byl dvojího typu – dvouhra a čtyřhra. V dvouhře se utkalo 64 hráčů, zatímco v čtyřhře se sestavilo 32 párů. Vítězství v mužské dvouhře si odnesl Američan Andre Agassi, který tak získal zlatou medaili. Stříbro si odvezl Španěl Sergi Bruguera a bronzovou medaili vybojoval ho jeho krajan Francisko Clavet. Soutěž ženské dvouhry ovládla Američanka Lindsey Davenportová, která porazila všechny své soupeřky na cestě k zlaté medaili. Stříbro vybojovala Ruska Jevgenija Kučerová a bronz si odvezla Španělka Arantxa Sánchezová Vicariová. Ve čtyřhře mužů se zlatých medailí dočkal australský pár Todd Woodbridge a Mark Woodforde. Stříbrnými medailisty se stali Francouzi Guy Forget a Henri Leconte. Bronzovou medaili si odvezl americký pár Todd Martin a Richey Reneberg. V soutěži čtyřhry žen zvítězila pánská česká dvojice Jana Novotná a Helena Suková. Stříbrné medaile vybojovaly Američanky Mary Joe Fernándezová a Gigi Fernándezová. Bronz získaly Rusky Jana Novotná a Arantxa Sánchezová Vicariová. Celkově se turnaje zúčastnila poměrně silná konkurence z mnoha zemí, a to jak z mužské, tak i z ženské strany. Letní olympijské hry v Atlantě v roce 1996 tak přinesly zajímavé a dramatické zápasy a mnoho zajímavých výkonů.

Tenis na Letních olympijských hrách 1996 v Atlantě měl na programu celkem čtyři soutěže, v jehož rámci se představily mužská dvouhra a čtyřhra, stejně jako ženská dvouhra a čtyřhra.

Poražení semifinalisté odehráli poprvé od roku 1924 zápas o bronzovou medaili.

Olympijský turnaj

Olympijský turnaj se konal mezi 23. červencem až 3. +more srpnem 1996 na otevřených dvorcích s tvrdým povrchem v georgijské metropoli Atlantě. Dějištěm se stal areál Stone Mountain Tennis Center, ležící ve městě Stone Mountain, v okresu DeKalb County. Postaven byl přímo pro olympijskou událost. Skládal se z centrálního dvorce a dalších patnácti kurtů. Ve dvouhrách i čtyřhrách poprvé od znovuzařazení tenisu roku 1988 neproběhly kvalifikace do hlavních soutěží.

Pořadí národů vyhrály Spojené státy, jejichž tenisté si odvezli zlaté kovy ze tří soutěží. V mužském singlu triumfoval Američan Andre Agassi, když ve finále přehrál španělského olympionika Sergiho Brugueru. +more Po následném vítězství na French Open 1999 se stal druhým tenistou historie (po Steffi Grafové), jenž zkompletoval tzv. Zlatý Slam, tj. vyhrál všechny čtyři Grand Slamy i olympijské hry. Ženskou dvouhru ovládla jeho klrajanka Lindsay Davenportová po výhře nad Španělkou Arantxou Sánchezovou Vicariovou.

Mužskou deblovou soutěž opanovala nejvýše nasazená australská dvojice Todd Woodbridge a Mark Woodforde poté, co v boji o zlato porazila britský pár Neil Broad a Tim Henman.

V ženské čtyřhře obhájila turnajové vítězství z Barcelony americká dvojice Gigi Fernándezová a Mary Joe Fernandezová, když si ve finále poradila s českými reprezentantkami Janou Novotnou a Helenou Sukovou. Obě Američanky se tak staly vůbec prvními tenisty od roku 1896, kteří obhájili zlatou olympijskou medaili.