4
2

Tigran Barseghjan (arménsky Տիգրան Բարսեղյան; * 22. září 1993, Jerevan) je arménský fotbalový záložník či útočník a reprezentant, od ledna 2022 hráč slovenského klubu ŠK Slovan Bratislava. Mimo Arménii působil na klubové úrovni v Severní Makedonii a Kazachstánu.

...

Svoji fotbalovou kariéru začal v Banancu Jerevan, kde v sezoně 2010 hrané systémem jaro-podzim debutoval v prvním mužstvu a představil se s ním i v Superpoháru, kde se svými spoluhráči podlehli městskému rivalovi Pjuniku Jerevan v poměru 0:2. Stejně jako v následujícím angažmá v Gandzasaru Kapan však nastupoval převážně za rezervu.

FC MIKA Jerevan

Sezóna 2013/14

V zimním přestupovém období ročníku 2013/14 přestoupil do mužstva FC MIKA Jerevan. Svůj první ligový zápas v tomto celku odehrál v derby s Pjunikem Jerevan (prohra 0:4) v 15. +more kole hraném 1. března 2014, nastoupil na 76 minut. Poprvé v sezoně v lize skóroval v 18. kole, kdy dal jediný a tudíž vítězný gól v utkání s Alaškertem Jerevan. Svoji druhou ligovou branku v ročníku zaznamenal 20. 4. 2014 v odvetě s Pjunikem, když při výhře 2:1 otevřel ve 23. minutě střelecký účet utkání. Následně se prosadil proti Araratu Jerevan, když v 16. minutě zvyšoval na konečných 2:0. 10. května 2014 ve 25. kole v odvetném střetnutí s Alaškertem (remíza 1:1) vsítil gól počtvrté v sezoně.

Sezóna 2014/15

S MIKou se představil v prvním předkole Evropské ligy UEFA 2014/15, ve kterém však se spoluhráči vypadli po venkovní prohře 0:2 a domácí remíze 1:1 s chorvatským klubem RNK Split. Svoji první branku v lize v této sezóně zaznamenal v desátém kole v souboji s Širakem Gjumri a podílel se na domácí výhře 3:1. +more Podruhé v ročníku se trefil 25. 10. 2014, když proti týmu FC Urartu dával na konečných 2:0. Následně rozvlnil síť soupeřovy "svatyně" v souboji s Ulissesem Jerevan (výhra 3:0). Svůj čtvrtý a pátý gól v sezoně si připsal ve střetnutích s Araratem Jerevan při výhrách 1:0 venku a 3:0 doma.

Gandzasar Kapan FC (návrat)

V létě 2015 se po roce a půl vrátil do Gandzasaru Kapan. Obnovený ligový debut si zde odbyl v úvodním kole hraném 2. +more srpna 2015, kdy v souboji se Širakem Gjumri (prohra 1:2) odehrál celý zápas a dával v 52. minutě na 1:0. 20. 9. 2015 skóroval podruhé v ročníku, když proti Araratu dal jedinou a tudíž vítěznou branku v utkání. Svůj třetí gól v sezoně zaznamenal ve 23. kole v souboji s Alaškertem při remíze 2:2. Následně se střelecky prosadil v 11. minutě v odvetě s Araratem Jerevan (výhra 2:0).

FK Vardar

Sezóna 2016/17

Před ročníkem 2016/17 přestoupil do Severní Makedonie a podepsal s mužstvem FK Vardar z hlavního města Skopje. Na podzim 2016 nehrál kvůli zranění. +more Debut v lize tak absolvoval až 19. února 2017 v 19. kole proti mužstvu KF Shkupi, když při výhře 3:0 odehrál 73 minut. Poprvé v sezoně se prosadil v následujícím kole v souboji s celkem KF Shkëndija, když ve 28. minutě otevřel střelecký účet zápasu a podílel se na domácím vítězství Vardaru v poměru 3:1. Svoji druhou branku v lize vsítil 18. 3. 2017 proti klubu FK Makedonija Ďorče Petrov (výhra 5:0), když v 53. minutě zvyšoval na 3:0. Potřetí skóroval v souboji s týmem FK Pelister (výhra 3:1). Svůj čtvrtý ligový gól v ročníku dal ve 28. kole hraném 23. dubna 2017, když v 53. minutě zvyšoval v odvetě s mužstvem KF Shkupi na konečných 2:0. V rozmezí 32. až 34. kola zaznamenal celkem tři přesné zásahy, když vstřelil po jedné brance do sítí klubů FK Makedonija Ďorče Petrov (výhra 6:0), FK Rabotnički (remíza 2:2) a FK Renova Džepčište (výhra 2:0). V jarní části sezony 2016/17 s Vardarem získal ligový titul.

Sezóna 2017/18

S makedonským týmem postoupil na podzim 2017 přes mužstvo Malmö FF ze Švédska (remíza 1:1 venku a výhra 3:1 doma) do třetího předkola Ligy mistrů UEFA 2017/18, ve kterém se spoluhráči vypadli po domácí výhře 1:0 a venkovní prohře 1:4 s dánským klubem FC Kodaň, a s celkem byly přesunuti do čtvrtého předkola - play-off Evropské ligy UEFA 2017/18, v němž vyřadili tým Fenerbahçe SK z Turecka (výhry 2:0 doma a 2:1 venku) a postoupili do skupinové fáze. S Vardarem byli zaraženi do základní skupiny L, kde v konfrontaci s mužstvy FK Zenit Sankt-Petěrburg (Rusko) - (prohry doma 0:5 a venku 1:2), Rosenborg BK (Norsko) - (prohra venku 1:3 a remíza doma 1:1) a Real Sociedad (Španělsko) - (prohry doma 0:6 a venku 0:3) skončili se ziskem jednoho bodu na posledním místě tabulky. +more Barseghjan v tomto ročníku pohárové Evropy si připsal dva góly, konkrétně v odvetě s Malmö a prvním zápase s Fenerbahçe.

Poprvé a podruhé v sezoně skóroval v souboji s klubem FK Pobeda Prilep (výhra 4:0) a FK Sileks Kratovo (výhra 3:1) Následně rozvlnit síť soupeřovy branky v duelu s Renovou Džepčište, když se při výhře 2:1 prosadil ve 28. minutě. +more 1. 10. 2017 zaznamenal svůj čtvrtý ligový gól v ročníku a to konkrétně proti týmu KF Shkupi, kdy dal jedinou a tudíž vítěznou branku v utkání. Popáté v lize v této sezóně se trefil 13. prosince 2017 ve 12. kole v souboji s mužstvem FK Rabotnički (výhra 1:0). Poté skóroval 18. 2. 2018 v odvetném střetnutí s mužstvem FK Pobeda Prilep. Branku zaznamenal ve 38. minutě a podílel se na výhře doma v poměru 3:0. Další přesné zásahy si připsal v rozmezí 33. -35. kola, kdy vsítil po jednom gólu proti celkům Renova Džepčište (remíza 1:1), FK Pelister (prohra 2:3) a Akademija Pandev (výhra 3:2).

Sezóna 2018/19

S Vardarem nastoupil v prvním předkole Evropské ligy UEFA 2018/19 proti Pjuniku Jerevan, se kterým však se spoluhráči vypadli po prohrách 0:1 venku a 0:2 doma. V úvodních třech kolech zaznamenal stejný počet branek a to po jedné v soubojích s kluby KF Shkëndija (remíza 2:2), FK Renova Džepčište (výhra 1:0) a FK Makedonija Ďorče Petrov (výhra 1:0). +more Počtvrté v ročníku skóroval proti týmu FK Rabotnički (výhra 2:0), když ve 29. minutě dával na 1:0.

FK Kajsar Kyzylorda

V lednu 2019 zamířil do Kazachstánu, ve kterém se upsal mužstvu FK Kajsar Kyzylorda. Ligovou premiéru absolvoval v úvodním kole hraném 10. +more března 2019. Za Kajsar v tomto duelu nastoupil na celých 90 minut, ale porážce 0:1 s klubem FK Atyrau nezabránil. Svoje první góly v sezoně vsítil v rozmezí 9. až 14. kola (neprosadil se pouze ve 12. kole), ve kterých zaznamenal celkem šest branek, když dal dva přesné zásahy do sítě Tobolu Kostanaj (výhra 5:1) a po jednom v soubojích s týmy FK Aktobe (výhra 3:1), Okžetpes FK (výhra 2:1), Irtyš Pavlodar FK (výhra 2:0) a FC Astana (prohra 1:4). Posedmé v ročníku se trefil 14. července 2019 proti Kajratu Almaty, když při prohře 1:5 zaznamenal jediný gól svého celku v utkání. Další branky dal v odvetě s mužstvem FK Atyrau, kdy se hattrickem (góly z 31. , 45. a 53. minuty) výrazně podílel na vítězství 3:1 na domácím stadionu. Svoji jedenáctou branku v sezoně si připsal ve 25. kole hraném 31. 8. 2019 v odvetném střetnutí proti klubu FK Aktobe, když v 85. minutě snižoval na konečných 1:3. Podvanácté v ročníku skóroval 10. listopadu 2019 taktéž v odvetě, tentokrát v souboji s týmem Okžetpes FK (remíza 1:1). V sezoně 2019 hrané systémem jaro-podzim získal s Kajsarem domácí pohár, když se spoluhráči ve finále porazili na neutrálním hřišti Atyrau v poměru 2:1 po prodloužení.

FC Astana

Sezóna 2020

V zimě 2019/20 přestoupil ke konkurenci, když se stal posilou úřadujícího mistra mužstva FC Astana. Krátce po svém příchodu vybojoval s Astanou domácí Superpohár, když se svým klubem porazili 29. +more 2. 2020 Barseghjanův býval tým Kajsar Kyzylorda 1:0. Svůj první start v lize v dresu Astany zaznamenal v prvním kole proti celku Kyzyl-Zhar SK (výhra 4:0), odehrál 64 minut. Poprvé v ročníku se prosadil v souboji s mužstvem FC Caspiy (výhra 3:2), když v 18. minutě zvyšoval na 2:0. Svůj druhý a třetí gól v sezoně vsítil 26. října 2020 v 15. kole proti klubu Okžetpes FK při výhře 5:1 venku. S Astanou se představil v prvním předkole Ligy mistrů UEFA 2020/21, ve kterém vypadli se spoluhráči po venkovní prohře 3:6 s Dynamem Brest z Běloruska, a následně po přesunutí do druhého předkola Evropské ligy UEFA 2020/21 byli vyřazeni černohorským týmem FK Budućnost Podgorica (prohra 0:1 doma). V tomto ročníku byl v hlasování fanoušků zvolen nejlepším hráčem mužstva.

Sezóna 2021

Poprvé v ročníku se zapsal mezi střelce v pátém kole v souboji s mužstvem FC Ordabasy (výhra 4:1), když dával v 53. minutě na 2:1. +more 28. 4. 2021 rozhodl jedinou brankou v utkání domácí duel s klubem FC Akzhayik, prosadil se v páté minutě. Potřetí v lize v této sezoně vsítil gól v souboji s Kajratem Almaty, když poslal svůj tým v 87. minutě do vedení 1:0. Kajrat však v nastaveném čase vyrovnal a střetnutí tak skončilo remízou. Další přesný zásah si připsal v následujícím 14. kole při remíze 2:2 s týmem FC Caspiy. Svoji pátou ligovou branku v ročníku zaznamenal v 19. kole hraném 2. července 2021, kdy při přestřelce s Šachterem Karagandy FK (výhra 4:3) zvyšoval v 77. minutě na 4:2. Následně skóroval 27. 9. 2021 a podílel se na domácím vítězství 3:0 nad celkem FK Taraz. Posedmé v sezóně rozvlnil síť soupeřovy "svatyně" v souboji s Kajsarem Kyzylorda (výhra 2:0), když v 74. minutě otevřel střelecký účet zápasu. Na podzim 2021 postoupil s Astanou přes Aris Soluň z Řecka (výhra 2:0 doma a prohra 1:2 po prodloužení venku) do třetího předkola tehdy nově vzniklé Evropské konferenční ligy UEFA, v němž však se spoluhráči vypadli po venkovní remíze 1:1 a domácí prohře 3:4 s finským mužstvem Kuopion Palloseura. Barseghjan v tomto ročníku pohárové Evropy vstřelil dva góly, oba v odvetě s Kuopionem.

ŠK Slovan Bratislava

Sezóna 2021/22

Na konci roku 2021 uzavřel jako volný hráč tříletý kontrakt s platností od ledna 2022 se slovenským klubem ŠK Slovan Bratislava, který o něj měl zájem již několikrát v minulosti. Ligový debut si odbyl 12. +more února 2022, když při vysoké výhře 5:0 nad týmem FK Senica vystřídal v 68. minutě na trávníku Samuela Mráze. Svého prvního gól v dresu Slovanu docílil ve 25. kole proti mužstvu ŠKF Orion Tip Sereď (výhra 5:1), když v 54. minutě dával na průběžných 2:1. V ročníku 2021/22 pomohl svému zaměstnavateli již ke čtvrtému titulu v řadě, což Slovan dokázal jako první v historii slovenského fotbalu. Podruhé a potřetí v sezoně skóroval v odvetě se Seredí a výraznou měrou se podílel na vítězství 3:0 na hřišti soupeře. Svoji čtvrtou ligovou branku v ročníku zaznamenal 21. 5. 2022 v posledním 32. kole v souboji s klubem MŠK Žilina (remíza 2:2), když ve 45. minutě snižoval na 1:2.

Sezóna 2022/23

Se Slovanem postoupil po domácí remíze 0:0 a venkovním vítězství 2:1 po prodloužení přes Dinamo Batumi z Gruzie do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2022/23, v němž však nestačili po výhře 2:1 venku a prohře 1:4 doma na maďarský celek Ferencvárosi TC z hlavního města Budapešti. Následně nepřešli ani po přesunu do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2022/23 přes Olympiakos Pireus z Řecka (remíza 1:1 venku a prohra 2:3 doma po penaltovém rozstřelu), avšak se spoluhráči hráli ještě ve čtvrtém předkole - play-off Evropské konferenční ligy UEFA 2022/23 proti bosenskému týmu HŠK Zrinjski Mostar, kde po venkovní prohře 0:1 a výhře 3:1 po rozstřelu z pokutových kopů postoupili do skupinové fáze této soutěže. +more Se Slovanem Bratislava byl zařazen do základní skupiny H, kde jej čekala konfrontace se soupeřiː FC Basilej (Švýcarsko), FK Žalgiris (Litva) a FC Pjunik Jerevan (Arménie). Poprvé v sezoně se trefil 30. července 2022 proti Zemplínu Michalovce. V 60. minutě dával na 1:2, společně se svými spoluhráči nakonec porazili soupeře na domácím trávníku v poměru 4:2. Svůj druhý gól v lize v tomto ročníku si připsal v sedmém kole, když v souboji s mužstvem MFK Ružomberok dal v nastavení druhého poločasu jedinou a tudíž vítěznou branku utkání. Stejný počin se mu povedl i proti Dukle Banské Bystrici, tehdejšímu nováčkovi ligy. Počtvrté v sezoně skóroval v 15. kole v souboji s klubem MFK Skalica (výhra 4:1), když v 59. minutě zvyšoval na 4:0.

U21 a A-mužstvo

V roce 2004 odehrál čtyři zápasy za reprezentaci Arménie do 21 let. V Arménské seniorské reprezentaci debutoval 25. +more 3. 2016 v Jerevanu v přátelském zápase proti reprezentaci Běloruska (remíza 0:0), na hřiště přišel jako střídající hráč v 81. minutě. První branku za "áčko" Arménie si připsal 1. června 2016 v souboji se Salvadorem při venkovní výhře 4:0. S Arménskou reprezentací zažil prozatím dva postoupy v rámci Ligy národů UEFA, nejprve v ročníku 2018/19 z Divize D do Divize C a poté v sezoně 2020/21 z Divize C do Divize B.