Tirreno–Adriatico 2022

8
4
2

Tirreno-Adriatico 2022 je 57. ročník profesionálního silničního cyklistického závodu Tirreno-Adriatico. Jedná se o jednu z nejprestižnějších etapových cyklistických soutěží na světě, která je součástí UCI World Tour. Závod se konal od 9. do 15. března 2022 v Itálii. Tirreno-Adriatico je tradičně rozdělen na sedm etap, které zahrnují různé typy terénů a obtížností. Závod začal individuálním časovkou ve městě Lido di Camaiore. Následující etapy zahrnovaly horské stoupání, rovinaté úseky a sprinterské finiše. Poslední etapou byl tradiční vrcholový závěrčný okruh ve městě San Benedetto del Tronto. V roce 2022 se závodu zúčastnilo mnoho světových cyklistických hvězd, včetně obhájce titulu Tadeje Pogačara. Mezi další favority patřili Vincenzo Nibali, Jakob Fuglsang nebo Wout van Aert. Celkovým vítězem se stal belgický cyklista Wout van Aert, který se stal prvním Belgičanem od roku 2013, který vyhrál Tirreno-Adriatico. Na druhém místě se umístil Tadej Pogačar a třetí místo obsadil Filippo Ganna. Tirreno-Adriatico 2022 nabídl napínavé a nekompromisní soupeření mezi nejlepšími silničními cyklisty světa a potvrdil svoji pověst jako jedno z nejprestižnějších etapových závodů na světě.

57. ročník etapového cyklistického závodu Tirreno-Adriatico se konal mezi 7. a 13. únorem 2022 v Itálii. Celkovým vítězem se stal Slovinec Tadej Pogačar z týmu UAE Team Emirates. Na druhém a třetím místě se umístili Dán Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma) a Španěl Mikel Landa (Team Bahrain Victorious). Závod byl součástí UCI World Tour 2022 na úrovni 2.UWT a byl pátým závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů a 6 UCI ProTeamů. Alpecin-Fenix a Arkéa-Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021, další 4 UCI ProTeamy (Bardiani-CSF-Faizanè, Drone Hopper-Androni Giocattoli, Eolo-Kometa a Team TotalEnergies) byly vybrány organizátory závodu, RCS Sport. +more Všechny týmy přijely se sedmi jezdci kromě týmu Cofidis s šesti jezdci, celkem se tak na start postavilo 167 závodníků. Do cíle v San Benedettu del Trontu dojelo 143 z nich.

612. březnaApecchio - Carpegna215 km20pxHorská etapa
713. březnaSan Benedetto del Tronto - San Benedetto del Tronto159 km20pxRovinatá etapa
Celková délka1133,9 km
.

Průběžné pořadí

%" | Etapa. 5%" | Vítěz. +more5%" | Celkové pořadí 25px. 5%" | Bodovací soutěž 25px. 5%" | Vrchařská soutěž 25px. 5%" | Soutěž mladých jezdců 25px. 5%" | Soutěž týmů
1Filippo GannaFilippo GannaFilippo GannaneudělenoRemco EvenepoelQuick-Step-Alpha Vinyl
2Tim MerlierFilippo GannaFilippo GannaDavide BaisRemco EvenepoelQuick-Step-Alpha Vinyl
3Caleb EwanFilippo GannaTim MerlierDavide BaisRemco EvenepoelQuick-Step-Alpha Vinyl
4Tadej PogačarTadej PogačarTadej PogačarQuinn SimmonsTadej PogačarIneos Grenadiers
5Warren BarguilTadej PogačarTadej PogačarQuinn SimmonsTadej PogačarTeam Bahrain Victorious
6Tadej PogačarTadej PogačarTadej PogačarQuinn SimmonsTadej PogačarTeam Bahrain Victorious
7Phil BauhausTadej PogačarTadej PogačarQuinn SimmonsTadej PogačarTeam Bahrain Victorious
Konečné pořadíTadej PogačarTadej PogačarQuinn SimmonsTadej PogačarTeam Bahrain Victorious
* Ve 2. etapě nosil Tadej Pogačar, jenž byl druhý v bodovací soutěži, fialový dres, protože lídr této klasifikace Filippo Ganna nosil modrý dres vedoucího závodníka celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Remco Evenepoel nosil bílý dres vedoucího závodníka soutěže mladých jezdců. * Ve 3. etapě nosil Tim Merlier, jenž byl druhý v bodovací soutěži, fialový dres, protože lídr této klasifikace Filippo Ganna nosil modrý dres vedoucího závodníka celkového pořadí. * V 5. etapě nosil Tim Merlier, jenž byl druhý v bodovací soutěži, fialový dres, protože lídr této klasifikace Tadej Pogačar nosil modrý dres vedoucího závodníka celkového pořadí. Ze stejného důvodu nosil Remco Evenepoel bílý dres pro lídra soutěže mladých jezdců. * V 6. etapě nosil Remco Evenepoel, jenž byl druhý v bodovací soutěži, fialový dres, protože lídr této klasifikace Tadej Pogačar nosil modrý dres vedoucího závodníka celkového pořadí. Vzhledem k tomu, že Pogačar a Evenepoel obsadili první 2 místa i v soutěži mladých jezdců, tak v 6. etapě nosil bílý dres Thymen Arensman. * V 7. etapě nosil Jonas Vingegaard, jenž byl druhý v bodovací soutěži, fialový dres, protože lídr této klasifikace Tadej Pogačar nosil modrý dres vedoucího závodníka celkového pořadí. Ze stejného důvodu nosil Thymen Arensman bílý dres pro lídra soutěže mladých jezdců.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra vrchařské soutěže