Tour Down Under 2024

8
4
2

24. ročník etapového cyklistického závodu Tour Down Under se konal mezi 16. a 21. lednem 2024 v australském městě Adelaide a okolí. Celkovým vítězem se stal Brit Stephen Williams z týmu Israel-Premier Tech. Na druhém a třetím místě se umístili Ekvádorec Jhonatan Narváez (Ineos Grenadiers) a Mexičan Isaac del Toro (UAE Team Emirates). Závod byl součástí UCI World Tour 2024 na úrovni 2.UWT a byl prvním závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů, 1 UCI ProTeam a australský národní tým. Týmy Israel-Premier Tech a Lotto-Dstny dostaly automatické pozvánky jako 2 nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2023, druhý zmíněný tým však svou pozvánku zamítl. +more Další 1 národní tým (ARA Australian Cycling Team) pak byl vybrán organizátory závodu. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci kromě týmu Groupama-FDJ s šesti jezdci, celkem se tak na start postavilo 139 závodníků. Do cíle na Mount Lofty dojelo 130 z nich.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxVrchařská soutěž +moresvg'>25pxSprinterská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmůCena bojovnosti 25px
1Sam WelsfordSam WelsfordLouis BarréSam WelsfordMadis MihkelsIntermarché-WantyLouis Barré
2Isaac del ToroIsaac del ToroLuke BurnsBiniam GirmayIsaac del ToroIntermarché-WantyLuke Burns
3Sam WelsfordIsaac del ToroLuke BurnsSam WelsfordIsaac del ToroIntermarché-WantyTristan Saunders
4Sam WelsfordIsaac del ToroLuke BurnsSam WelsfordIsaac del ToroIntermarché-WantyJackson Medway
5Oscar OnleyStephen WilliamsLuke BurnsSam WelsfordOscar OnleyUAE Team EmiratesCasper Pedersen
6Stephen WilliamsStephen WilliamsLuke BurnsSam WelsfordIsaac del ToroDecathlon-AG2R La MondialeAntónio Morgado
Konečné pořadíKonečné pořadíStephen WilliamsLuke BurnsSam WelsfordIsaac del ToroDecathlon-AG2R La Mondialeneuděleno
* V 2. etapě nosil Phil Bauhaus, jenž byl druhý ve sprinterské soutěži, modrý dres, neboť lídr této klasifikace Sam Welsford nosil oranžový dres lídra celkového pořadí. * V etapách 3 - 5 nosil Laurence Pithie, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Isaac del Toro nosil oranžový dres lídra celkového pořadí.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců