Tour de France 2000

8
4
2

Tour de France 2000 bylo 87. ročníkem třítýdenního cyklistického závodu Tour de France. Začal 1. července ve francouzském městě Futuroscope a skončil 23. července na Champs-Élysées v Paříži. Celková délka trati činila 3663,5 kilometru a závod se skládal z 21 etap. Vítězem se stal americký cyklista Lance Armstrong, který tak obhájil své vítězství z předchozího ročníku. Armstrong dokázal vyhrát závod pátým rokem po sobě, což pouze jedinému jezdci před ním – Belgičanovi Eddymu Merckxovi – když vyhrál Tour de France šestkrát. Celkově kolo absolvoval za 92:33:08. Na druhém místě skončil Španěl Javier Otxoa a třetí místo obsadil Kolumbijec Santiago Botero. Vítězem bodovací soutěže se stal Němec Erik Zabel, nejlepším vrchařem se stal Chilijec Joaquim Castelblanco a nejlepším jezdcem do 26 let byl Estonec Oskar Camenzind. V týmové klasifikaci zvítězil francouzský tým Festina, ve stíhacím závodě vyhrál nizozemský tým Rabobank a v bodovací soutěži pro nejlepšího jezdce bez sponzora byl nejúspěšnější tygr až z Broceliande. Samostatnou soutěží podle zisku dobytých bodů byla jezdecká soutěž, jejímž vítězem se stal Eston Camenzind, který získal celkem 255 bodů. Celkový počet závodníků, kteří dokončili závod, byl 131, což je mírný pokles oproti předchozímu ročníku. Celková rychlost závodu činila 15,67 km/h. Jediným českým účastníkem Tour de France 2000 byl Pavel Tonkov z týmu Mapei-Quick Step, který závod nedokončil.

Tour de France 2000 byl v pořadí 87. ročník nejslavnějšího cyklistického etapového závodu světa, proběhl mezi 1. a 23. červencem 2000. Odstartoval úvodní časovkou ve Futuroskopu a skončil tradičně pod pařížským Vítězným obloukem.

Celkovou klasifikaci tohoto ročníku Tour vyhrál Američan Lance Armstrong, ale v říjnu 2012 mu byl tento titul spolu se všemi ostatními odebrán. V ročníku 2000 byla obnovena tradice udělování bílého trikotu nejlepšímu jezdci do 25 let