Tour de Pologne 2022

8
4
2

Tour de Pologne 2022 je 79. ročníkem cyklistického závodu Tour de Pologne. Závod se konal od 9. do 15. srpna 2022 a trasa měřila celkem 1 152 km. Start závodu byl v Krakově a cíl v Katovicích. První etapu vyhrál Louis Vervaeke z týmu Alpecin-Fenix. Druhá etapa byla individuální časovkou a vítězem se stal Remco Evenepoel z týmu Quick-Step Alpha Vinyl. Třetí etapu ovládl Giovanni Aleotti z týmu Bora-Hansgrohe. Během následujících etap se měnily vítězné týmy. Čtvrtou etapu vyhrál Magnus Cort Nielsen z týmu EF Education-EasyPost, pátou etapu ovládl Wout Van Aert z týmu Jumbo-Visma a šestou etapu vyhrál Søren Kragh Andersen z týmu Team DSM. Poslední etapa závodu byla opět individuální časovka a vítězem se stal Remco Evenepoel, který si tak zajistil celkové vítězství v závodě Tour de Pologne 2022. Celkově se závodu zúčastnilo 22 týmů, které zahrnovaly nejlepší cyklisty z celého světa. Tour de Pologne 2022 byl jedním z nejvýznamnějších cyklistických závodů a přilákal velkou pozornost fanoušků i médií.

79. ročník etapového cyklistického závodu Tour de Pologne se konal mezi 30. červencem a 5. srpnem 2022 v Polsku. Celkovým vítězem se stal Brit Ethan Hayter z týmu Ineos Grenadiers. Na druhém a třetím místě se umístili Nizozemec Thymen Arensman (Team DSM) a Španěl Pello Bilbao (Team Bahrain Victorious). Závod byl součástí UCI World Tour 2022 na úrovni 2.UWT a je dvacátým pátým závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů, 4 UCI ProTeamy a 1 národní tým. Alpecin-Deceuninck a Arkéa-Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021, druhý zmiňovaný tým však svou pozvánku zamítl. +more Další 2 UCI ProTeamy (Team Novo Nordisk a Uno-X Pro Cycling Team) a polský národní tým pak byly vybrány organizátory závodu. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci kromě Teamu Jumbo-Visma se šesti jezdci, celkem se tak na start postavilo 160 závodníků. Před startem čtvrté etapy ze závodu kompletně odstoupil tým Alpecin-Deceuninck kvůli pěti členům personálu, kteří byli pozitivně otestováni na covid-19. Do cíle v Krakově dojelo 127 z nich.