Tour de Romandie 2023

8
4
2

76. ročník etapového cyklistického závodu Tour de Romandie se konal mezi 25. a 30. dubnem 2023 ve švýcarské francouzsky mluvící oblasti Romandie. Celkovým vítězem se stal Brit Adam Yates z týmu UAE Team Emirates. Na druhém a třetím místě se umístili Američan Matteo Jorgenson (Movistar Team) a Ital Damiano Caruso (Team Bahrain Victorious). Závod byl součástí UCI World Tour 2023 na úrovni 2.UWT a byl dvacátým závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů, 3 UCI ProTeamy a švýcarský národní tým. Týmy Israel-Premier Tech, Lotto-Dstny a Team TotalEnergies dostaly automatické pozvánky jako 3 nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2022, poslední jmenovaný tým však svou pozvánku zamítl. +more Další 1 UCI ProTeam (Tudor Pro Cycling Team) a švýcarský národní tým pak byly vybrány organizátory závodu. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci, celkem se tak na start postavilo 154 závodníků. Do cíle v Ženevě dojelo 119 z nich.

227. dubnaMorteau - La Chaux-de-Fonds162,7 km20pxZvlněná etapa
328. dubnaChâtel-Saint-Denis - Châtel-Saint-Denis18,75 km20pxIndividuální časovka
429. dubnaSion - Thyon 2000161,6 km20pxHorská etapa
530. dubnaVufflens-la-Ville - Ženeva170,8 km20pxZvlněná etapa
Celková délka691,57
.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxVrchařská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmůCena bojovnosti 25px
PJosef ČernýJosef ČernýJosef ČernýneudělenoEthan VernonSoudal-Quick-Stepneuděleno
1Ethan VernonEthan VernonEthan VernonJulien BernardEthan VernonSoudal-Quick-StepJulien Bernard
2Ethan HayterEthan HayterEthan HayterJulien BernardJuan AyusoUAE Team EmiratesGleb Brusenskij
3Juan AyusoJuan AyusoEthan HayterJulien BernardJuan AyusoUAE Team Emiratesneuděleno
4Adam YatesAdam YatesEthan HayterJulien BernardMatteo JorgensonUAE Team EmiratesThomas De Gendt
5Fernando GaviriaAdam YatesEthan HayterJulien BernardMatteo JorgensonUAE Team EmiratesAlexander Kamp
Konečné pořadíAdam YatesEthan HayterJulien BernardMatteo JorgensonUAE Team Emiratesneuděleno
* V 1. etapě nosil Tobias Foss, jenž byl druhý v bodovací soutěži, oranžový dres, neboť lídr této klasifikace Josef Černý nosil žlutý dres lídra celkového pořadí. * Ve 2. etapě nosil Tobias Foss, jenž byl druhý v bodovací soutěži, oranžový dres, neboť lídr této klasifikace Ethan Vernon nosil žlutý dres lídra celkového pořadí. * Ve 2. etapě nosil Juan Ayuso, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Ethan Vernon nosil žlutý dres lídra celkového pořadí. * Ve 3. etapě nosil Ethan Vernon, jenž byl druhý v bodovací soutěži, oranžový dres, neboť lídr této klasifikace Ethan Hayter nosil žlutý dres lídra celkového pořadí. * Ve 4. etapě nosil Matteo Jorgenson, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Juan Ayuso nosil žlutý dres lídra celkového pořadí.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců
20pxOznačuje lídra bodovací soutěže20pxOznačuje lídra soutěže týmů
20pxOznačuje lídra vrchařské soutěžeOznačuje lídra vrchařské soutěžeOznačuje lídra vrchařské soutěže