Tour de Suisse 2022

8
4
2

85. ročník etapového cyklistického závodu Tour de Suisse se konal mezi 12. a 19. červnem 2022 ve Švýcarsku. Celkovým vítězem se stal Brit Geraint Thomas z týmu Ineos Grenadiers. Na druhém a třetím místě se umístili Kolumbijec Sergio Higuita (Bora-Hansgrohe) a Dán Jakob Fuglsang (Israel-Premier Tech). Závod byl součástí UCI World Tour 2022 na úrovni 2.UWT a byl dvacátým druhým závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúcastnilo všech 18 UCI WorldTeamů, 3 UCI ProTeamy a 1 národní tým. Alpecin-Fenix a Arkéa-Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021, druhý zmiňovaný tým však svou pozvánku zamítl. +more Další 2 UCI ProTeamy (Team TotalEnergies a Human Powered Health) a švýcarský národní tým pak byly vybrány organizátory závodu. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci kromě Teamu BikeExchange-Jayco se šesti jezdci, celkem se tak na start postavilo 153 závodníků. Kvůli horku a vysokému počtu závodníků nakažených covidem-19 kompletně odstoupily 4 týmy (Alpecin-Fenix, Team Bahrain Victorious, Team Jumbo-Visma a UAE Team Emirates) a do cíle ve Vaduzu dojelo pouze 76 závodníků.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxVrchařská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů 25px
1Stephen WilliamsStephen WilliamsStephen WilliamsQuinn SimmonsAndreas KronBora-Hansgrohe
2Andreas LeknessundStephen WilliamsAndreas LeknessundQuinn SimmonsAndreas KronBora-Hansgrohe
3Peter SaganStephen WilliamsAndreas LeknessundQuinn SimmonsAndreas KronBora-Hansgrohe
4Daryl ImpeyStephen WilliamsAndreas LeknessundQuinn SimmonsAndreas KronBora-Hansgrohe
5Alexandr VlasovAlexandr VlasovAndreas LeknessundQuinn SimmonsAndreas KronBora-Hansgrohe
6Nico DenzJakob FuglsangMichael MatthewsQuinn SimmonsSergio HiguitaBora-Hansgrohe
7Thibaut PinotSergio HiguitaMichael MatthewsQuinn SimmonsSergio HiguitaGroupama-FDJ
8Remco EvenepoelGeraint ThomasMichael MatthewsQuinn SimmonsSergio HiguitaBora-Hansgrohe
Konečné pořadíGeraint ThomasMichael MatthewsQuinn SimmonsSergio HiguitaBora-Hansgrohe
* V 2. etapě nosil Maximilian Schachmann, jenž byl třetí v bodovací soutěži, černý dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Stephen Williams nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Quinn Simmons nosil červený dres pro lídra vrchařské soutěže. * V 6. etapě nosil Jakob Fuglsang, jenž byl druhý v celkovém pořadí, žlutý dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Aleksandr Vlasov musel před startem etapy odstoupit kvůli pozitivnímu testu na covid-19.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců
20pxOznačuje lídra bodovací soutěže20pxOznačuje lídra vrchařské soutěže
20pxOznačuje vítěze soutěže týmůOznačuje vítěze soutěže týmůOznačuje vítěze soutěže týmů