Tour de Suisse 2023

8
4
2

86. ročník etapového cyklistického závodu Tour de Suisse se konal mezi 11. a 18. červnem 2023 ve Švýcarsku. Celkovým vítězem se stal Dán Mattias Skjelmose Jensen z týmu Trek-Segafredo. Na druhém a třetím místě se umístili Španěl Juan Ayuso (UAE Team Emirates) a Belgičan Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step). Závod byl součástí UCI World Tour 2023 na úrovni 2.UWT a byl dvacátým čtvrtým závodem tohoto seriálu.

Závod byl zasažen úmrtím Gina Mädera ze sestavy Team Bahrain Victorious, jenž zahynul 16. června po nehodě v závěrečném sjezdu páté etapy. +more Šestá etapa byla následně neutralizována a účastníci závodu absolvovali na jeho počest závěrečných 20 km etapy v nezávodním tempu. Po konzultaci s týmy a rodinou Mädera se organizátoři rozhodli zachovat trasy posledních 2 etap závodu beze změn, avšak posledních 18,8 km sedmé etapy bylo neutralizováno, tudíž čas do celkového pořadí byl započítán z tohoto bodu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů a 5 UCI ProTeamů. Týmy Israel-Premier Tech, Lotto-Dstny a Team TotalEnergies dostaly automatické pozvánky jako 3 nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2022, další 2 UCI ProTeamy (+more5_Pro_Cycling_Team'>Q36. 5 Pro Cycling Team a Tudor Pro Cycling Team) pak byly vybrány organizátory závodu, IMG. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci, celkem se tak na start postavilo 161 závodníků. Před startem sedmé etapy ze závodu odstoupily kvůli úmrtí Gina Mädera týmy Intermarché-Circus-Wanty, Tudor Pro Cycling Team a Team Bahrain Victorious. Do cíle v Abtwilu dojelo 110 z nich.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxVrchařská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů 25px
1Stefan KüngStefan KüngStefan KüngneudělenoRemco EvenepoelSoudal-Quick-Step
2Biniam GirmayStefan KüngWout van AertNickolas ZukowskyRemco EvenepoelSoudal-Quick-Step
3Mattias SkjelmoseMattias SkjelmoseWout van AertNickolas ZukowskyMattias SkjelmoseIneos Grenadiers
4Felix GallFelix GallWout van AertLilian CalmejaneFelix GallIneos Grenadiers
5Juan AyusoMattias SkjelmoseWout van AertPascal EenkhoornMattias SkjelmoseAG2R Citroën Team
6NeutralizovánoMattias SkjelmoseWout van AertPascal EenkhoornMattias SkjelmoseAG2R Citroën Team
7Remco EvenepoelMattias SkjelmoseWout van AertPascal EenkhoornMattias SkjelmoseAG2R Citroën Team
Konečné pořadíMattias SkjelmoseWout van AertPascal EenkhoornMattias SkjelmoseAG2R Citroën Team
* Ve 2. etapě nosil Wout van Aert, jenž byl třetí v bodovací soutěži, černý dres, neboť lídr této klasifikace Stefan Küng nosil žlutý dres lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Remco Evenepoel nosil bílý dres pro lídra soutěže mladých jezdců. * Ve 4. etapě nosil Remco Evenepoel, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Mattias Skjelmose Jensen nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí. * V 5. etapě nosil Mattias Skjelmose Jensen, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Felix Gall nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí. * V etapách 6 - 8 nosil Felix Gall, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Mattias Skjelmose Jensen nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců
20pxOznačuje lídra bodovací soutěže20pxOznačuje lídra vrchařské soutěže
20pxOznačuje lídra soutěže týmůOznačuje lídra soutěže týmůOznačuje lídra soutěže týmů