Tour of Guangxi 2023

8
4
2

4. ročník etapového cyklistického závodu Tour of Guangxi (oficiálně GREE-Tour of Guangxi) se konal mezi 12. a 17. říjnem 2023 v čínské autonomní oblasti Kuang-si. Celkovým vítězem se stal Nizozemec Milan Vader z týmu Team Jumbo-Visma. Na druhém a třetím místě se umístili Francouz Rémy Rochas (Cofidis) a Brit Ethan Hayter (Ineos Grenadiers). Závod byl součástí UCI World Tour 2023 na úrovni 2.UWT a byl třicátým pátým, tudíž závěrečným závodem tohoto seriálu.

Závod se vrátil na mezinárodní kalendář po tříleté odmlce způsobené pandemií covidu-19.

Týmy

Závodu se zúčastnilo 14 z 18 UCI WorldTeamů, 3 UCI ProTeamy a čínský národní tým. Týmy Israel-Premier Tech, Lotto-Dstny a Team TotalEnergies dostaly automatické pozvánky jako 3 nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2022, první dva jmenované týmy svou pozvánku přijaly. +more Další 1 UCI ProTeam (Tudor Pro Cycling Team) a čínský národní tým pak byly vybrány organizátory závodu. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci kromě týmů Israel-Premier Tech a Tudor Pro Cycling Team s šesti jezdci a čínského národního týmu, Lidl-Trek a Team Jumbo-Visma s pěti jezdci. Ještě před startem závodu byli ze startovní listiny týmem Intermarché-Circus-Wanty odstraněni 2 jezdci, Madis Mihkels a Gerben Thijssen, poté, co Thijssen na sociální síti Instagram zveřejnil fotku Mihkelse, jak paroduje šikmé oči. Další 2 jezdci neodstartovali úvodní etapu, celkem se tak na start postavilo 114 závodníků. Do cíle v Kuej-linu dojelo 109 z nich.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 20pxBodovací soutěž +moresvg'>20pxVrchařská soutěž 20pxSoutěž mladých jezdců 20pxSoutěž týmů
1Elia VivianiElia VivianiElia VivianiFrederik WandahlJonathan MilanAlpecin-Deceuninck
2Jonathan MilanJonathan MilanJonathan MilanFrederik WandahlJonathan MilanIneos Grenadiers
3Olav KooijDries De BondtDries De BondtFrederik WandahlJonathan MilanIneos Grenadiers
4Milan VaderMilan VaderDries De BondtFrederik WandahlLouis BarréCofidis
5Juan Sebastián MolanoMilan VaderDries De BondtFrederik WandahlLouis BarréCofidis
6Olav KooijMilan VaderDries De BondtFrederik WandahlEthan HayterCofidis
Konečné pořadíMilan VaderDries De BondtFrederik WandahlEthan HayterCofidis
* Ve 2. etapě nosil Dries De Bondt, jenž byl druhý v bodovací soutěži, modrý dres, protože lídr této klasifikace Elia Viviani nosil červený dres pro lídra celkového pořadí. * Ve 3. etapě nosil Dries De Bondt, jenž byl druhý v bodovací soutěži, modrý dres, protože lídr této klasifikace Jonathan Milan nosil červený dres pro lídra celkového pořadí. * Ve 3. etapě nosil Jens Reynders, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, protože lídr této klasifikace Jonathan Milan nosil červený dres pro lídra celkového pořadí. * Ve 4. etapě nosil Olav Kooij, jenž byl třetí v bodovací soutěži, modrý dres, protože lídr této klasifikace Dries De Bondt nosil červený dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Jonathan Milan nosil bílý dres pro lídra soutěže mladých jezdců.