UAE Tour 2022

8
4
2

4. ročník etapového cyklistického závodu UAE Tour se konal mezi 20. a 26. únorem 2022 ve Spojených arabských emirátech. Celkovým vítězem se stal Slovinec Tadej Pogačar z týmu UAE Team Emirates. Obhájil tak své vítězství z předchozího ročníku. Na druhém a třetím místě se umístili Brit Adam Yates (Ineos Grenadiers) a Španěl Pello Bilbao (Team Bahrain Victorious). Závod byl součástí UCI World Tour 2022 na úrovni 2.UWT a je zahajujícím závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo 17 z 18 UCI WorldTeamů a 3 UCI ProTeamy. Cofidis, jediný UCI WorldTeam neúčastnící se závodu, odmítl svou pozvánku s odvoláním na plný závodní program. +more Alpecin-Fenix a Arkéa-Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021, ale druhý zmiňovaný tým se rozhodl nezúčastnil se závodu. Další 2 UCI ProTeamy, Bardiani-CSF-Faizanè a Gazprom-RusVelo, byly vybrány organizátory závodu, RCS Sport.

Vzhledem k tomu, že mnohé týmy měly závodníky a členy personálu pozitivně testované na covid-19, tak pouze 10 týmů přijelo s plným počtem 7 závodníků a dalších 7 týmů přijelo s 6 jezdci. Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux a Trek-Segafredo byly schopné přijet pouze s 5 závodníky, zatímco tým Lotto-Soudal byl jediným týmem se 4 jezdci. +more Na poslední chvíli neodstartoval Děnis Někrasov z týmu Gazprom-RusVelo, celkem se tak na start postavilo 125 závodníků. Do cíle dojelo 122 jezdců.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxSprinterská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů
1Jasper PhilipsenJasper PhilipsenJasper PhilipsenDmitrij StrakovJasper PhilipsenBora-Hansgrohe
2Mark CavendishJasper PhilipsenJasper PhilipsenDmitrij StrakovJasper PhilipsenEF Education-EasyPost
3Stefan BisseggerStefan BisseggerJasper PhilipsenDmitrij StrakovStefan BisseggerEF Education-EasyPost
4Tadej PogačarTadej PogačarJasper PhilipsenDmitrij StrakovTadej PogačarUAE Team Emirates
5Jasper PhilipsenTadej PogačarJasper PhilipsenDmitrij StrakovTadej PogačarUAE Team Emirates
6Mathias VacekTadej PogačarJasper PhilipsenDmitrij StrakovTadej PogačarUAE Team Emirates
Konečné pořadíTadej PogačarJasper PhilipsenDmitrij StrakovTadej PogačarUAE Team Emirates
* Ve 2. etapě nosil Sam Bennett, jenž byl třetí v bodovací soutěži, zelený dres, protože lídr této klasifikace Jasper Philipsen nosil červený dres vedoucího závodníka celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Dmitrij Strakov nosil černý dres lídra sprinterské soutěže. Ze stejného důvodu nosil Mark Cavendish zelený dres ve 3. etapě. * V etapách 2 a 3 nosil Xandres Vervloesem, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, protože lídr této klasifikace Jasper Philipsen nosil červený dres vedoucího závodníka celkového pořadí. * Ve 4. etapě nosil Tadej Pogačar, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, protože lídr této klasifikace Stefan Bissegger nosil červený dres vedoucího závodníka celkového pořadí. * V etapách 5 - 7 nosil João Almeida, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, protože lídr této klasifikace Tadej Pogačar nosil červený dres vedoucího závodníka celkového pořadí.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra sprinterské soutěže