UAE Tour 2023

8
4
2

5. ročník etapového cyklistického závodu UAE Tour se konal mezi 20. a 26. únorem 2023 ve Spojených arabských emirátech. Celkovým vítězem se stal Belgičan Remco Evenepoel z týmu Soudal-Quick-Step. Na druhém a třetím místě se umístili Australan Luke Plapp (Ineos Grenadiers) a Brit Adam Yates (UAE Team Emirates). Závod byl součástí UCI World Tour 2023 na úrovni 2.UWT a byl třetím závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo 16 z 18 UCI WorldTeamů a 4 UCI ProTeamy. Týmy Arkéa-Samsic a Cofidis se rozhodly závodu neúčastnit z důvodu nabitého kalendáře. +more Týmy Israel-Premier Tech, Lotto-Dstny a Team TotalEnergies dostaly automatické pozvánky jako 3 nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2022, poslední zmiňovaný tým však svou pozvánku zamítly. Další 2 UCI ProTeamy (Green Project-Bardiani-CSF-Faizanè a Tudor Pro Cycling Team) pak byly vybrány organizátory závodu, RCS Sport. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci, celkem se tak na start postavilo 140 závodníků. Do cíle na Džabal Hafít dojelo 133 z nich.

524. únoraOstrov Al Marján - Umm al-Kuvajn182 km20pxRovinatá etapa
625. únoraWarner Bros. World Abú Zabí - Abú Zabí Breakwater166 km20pxRovinatá etapa
726. únoraStadion Hazzy bin Zayeda - Džabal Hafít153 km20pxHorská etapa
Celková délka1028,2 km
.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxSprinterská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů
1Tim MerlierTim MerlierTim MerlierLuke PlappLuke PlappSoudal-Quick-Step
2Soudal-Quick-StepLuke PlappTim MerlierLuke PlappLuke PlappSoudal-Quick-Step
3Einer RubioRemco EvenepoelLuke PlappEdward PlanckaertRemco EvenepoelEF Education-EasyPost
4Juan Sebastián MolanoRemco EvenepoelOlav KooijEdward PlanckaertRemco EvenepoelEF Education-EasyPost
5Dylan GroenewegenRemco EvenepoelTim MerlierEdward PlanckaertRemco EvenepoelEF Education-EasyPost
6Tim MerlierRemco EvenepoelTim MerlierEdward PlanckaertRemco EvenepoelEF Education-EasyPost
7Adam YatesRemco EvenepoelTim MerlierEdward PlanckaertRemco EvenepoelUAE Team Emirates
Konečné pořadíRemco EvenepoelTim MerlierEdward PlanckaertRemco EvenepoelTim Merlier
* Ve 2. etapě nosil Nikias Arndt, jenž byl třetí v bodovací soutěži, zelený dres, neboť lídr této klasifikace Tim Merlier nosil červený dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Luke Plapp nosil bílý dres lídra soutěže mladých jezdců. * Ve 2. etapě nosil Pello Bilbao, jenž byl třetí ve sprinterské soutěži, černý dres, neboť lídr této klasifikace Luke Plapp nosil bílý dres pro lídra soutěže mladých jezec a druhý závodník této klasifikace Nikias Arndt nosil zelený dres lídra bodovací soutěže. * Ve 3. etapě nosil Nikias Arndt, jenž byl druhý ve sprinterské soutěži, černý dres, neboť lídr této klasifikace Luke Plapp nosil červený dres pro lídra celkového pořadí. * Ve 3. etapě nosil Olav Kooij, jenž byl třetí v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Luke Plapp nosil červený dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Remco Evenepoel nosil duhový dres pro aktuálního mistra světa. * Ve 4. etapě nosil Andreas Leknessund, jenž byl třetí v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Remco Evenepoel nosil červený dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Luke Plapp nosil zelený dres lídra bodovací soutěže. * V etapách 5, 6 a 7 nosil Andreas Leknessund, jenž byl třetí v soutěži mladých jezdců, bílý dres, neboť lídr této klasifikace Remco Evenepoel nosil červený dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Luke Plapp nosil zeleno-žlutý dres aktuálního mistra Austrálie.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců